Kişisel Prim Saçmalığı

Kişesel primin uygulandığı yerler, insanlığın en vahşi sınırlarının açığa çıktığı yerlerdir. Kişsel primli yerlerde çalışan insanlar, tıpkı birer sırtlan gibi leş avcısı ya da tilki gibi kurnaz olurlar. Sırf biraz daha prim yapabilmek amacıyla her şeyi yapabilirler: Mesai arkadaşlarının arkasından iş çevirmek, doğruyu söylememek gibi pek çok özünde kötü şeyleri barındırır.

Üstelik gelen kişiler yani müşteriler için de bu durum oldukça rahatsız edici bir hal alabiliyor. Bir türlü yakanızı bırakmayan görevliler, kararlarınızı değiştirmeye, aslında kötü de olsa bir ürünü sizi zorla satmaya kalkışırlar. Ekmek parası der geçersiniz belki ama ekmek parası kazanmanın da bir onuru ve haysiyeti olmalı. Örneğin, ekmek parası kazanmak için ardı ardına yalanlar söylemenin şerefe ve haysiyete sığar bir yanı yok.

İlginizi Çekebilir:  Görgü Kuralları: Yere Tükürmeyin

Sattığı ürün başına belirli bir miktar para almak, görevlilerin o kadar çok üzerinde titredikleri bir konu olmuş ki bu yolda yapılan ve söylenen her şey mübahmış gibi kötü bir konuma evrilmiştir. Makyavelist politikanın gündelik yaşamda uygulanmasına en güzel örnektir bu kişi başına prim. Üstelik insanları istemeden de olsa bir yarışın içine sokar.

İlginizi Çekebilir:  Kişisel Prim (Performans Primi) Meselesi

Olayın iç yüzüne baktığımızda daha korkunç bir manzarayla karşılaşıyoruz. Örneğin bir mağazada gözlük satan mesai arkadaşlarından bazıları aralarında iş birliği yaparak diğerinin sattığını kendi üzerlerine alır ve satış hileli kişilerin adına yapılmış olur. Bu derece çirkin bir hal alan kişi başı prim dolayısıyla, uygulanan yerlerdeki her insanı, birer sırtlana çevirir. Bıraksanız birbirlerini yiyecek duruma gelirler. Üstelik bu yaptıklarını meşru görürler ve birbirlerine karşı yüz yüze bakarken dahi suratlarında en ufak bir kızarma oluşmaz. Ar damarları çatlamıştır adeta.

İlginizi Çekebilir:  Evrensel Olma Gayreti

Kapitalizm nedir diye sorarsanız şayet, kapitalizm tam olarak budur derim. Mesai arkadaşının arkasından, sırf üç beş kuruş kazanayım, malı satmak için gerekirse yalan söyleyim, her türlü yolu kendime meşru göreyim demektir. Teorik olarak kişisel primin uygulandığı yerler, kapitalist ve makyavelist sistemin harmanlandığı bir yerdir. Kısaca dürüst insan için dayanılmazdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi