Klişe Ne Demek?

Klişe, standart halinde devam eden, ilgi uyandırmayan söz, davranış ve hareketlere verilen bir isimdir. Klişe, öte yandan basmakalıp söz ve düşüncelere de verilen bir isimdir. Klişelerin özellikleri nelerdir?

Klişe Ne Demek?

Söylenilmesi ya da yapılması, karşı tarafta herhangi bir tepki yaratmayan söz veya davranışlar klişe olarak tanımlanmaktadır.

Klişeler genellikle bir söz veya yazılı cümlelerden oluşur. Pek çok kişi tarafından kullanılan ve kullanımı “gına getiren” cinsten olan kelime veya sözler klişedir.

İlginizi Çekebilir:  Deste ve Düzine Nedir? Kaçtır?

Klişeler, basmakalıp ifadelerdir ve sözlük anlamı ya da gerçek anlamı düşünülmeden cümle içinde kullanılır ya da bir tez olarak karşı tarafa sunulur. Fakat klişeler, karşı tarafın dikkatini çekecek unsur barındırmazlar.

Basmakalıp kelimesini gerçek anlamda da yansıtmaktadır çünkü klişe, basmakalıp reklam ürünleri için de kullanılan terimdir.

Standartlar Algıyı Öldürür

Daha önce “standartlar algıyı öldürür” başlıklı bir yazıda, alışılagelen ve basmakalıp olan cümle, söz veya kelimeler algılama yeteneğinde körelmelere neden olur. Algıyı yüksek tutmak ve anlaşılabilirlik oranını artırmak için standarttan ayrılmak ya da standardın üzerine çıkmak gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Fıkdan Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Klişe Kelimesinin Kökeni Nedir?

Klişe kelimesi, binlerce kelime gibi dilimize Fransızcadan geçmiştir.

Klişe Kelimesinin Cümle İçerisindeki Kullanımı

“..Zaman yaralarını iyileştirmemişti. Bu klişe söz de saçmalıktan başka bir şey değildi. Şanslı insanların, onlar kadar şanslı olamayanlara söylediği bir tür sözdü işte..”

İlginizi Çekebilir:  Amorf Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Gece Yolu, Kristin Hannah

Son yıllarda, yetişkinliğe adım atmak üzere olan gençlerin geleceğe bakışı iki konu üzerinde odaklanıyor: başarı ve para. Bu iki konunun amaç edinilmiş olmasında, aileden başlayarak tüm etkili üst-sistemlerin payı ağırlıklı gibi, çünkü geleceği ipoteklemek uğruna iç dünyasının sesini dinlemekten vazgeçip hayatı klişe projelere dönüştürmek, insan doğasıyla hiç uyumlu bir tarz değil.

Hayat, Engin Geçtan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara