Ekonomi

Swap Anlaşması Nedir? Nasıl Yapılır?

Swap anlaşması nedir? Uluslarası swap hattı ne anlama geliyor? Gelin hep beraber bu konuya hızlı ve anlaşılır şekilde göz atalım. Bugün çıkan yeni habere göre Türkiye İngiltere ile de yeni bir swap hattı kurmak amacıyla temaslara başladı. 

Swap kelime manasında çok teknik bir kelime gibi anlaşılması zor görünüyor fakat farklı varyasyonlarda swap işlemi olsa da ‘takas’ maanasına gelmektedir. Uluslarası swap hattı tabiri ilk olarak 2007 yılında Avrupa Birliği ülkeleri arasında oluşturulan kanal vasıtasıyla, bir döviz kurunun baskısını azaltmak amacıyla kullanılmaktadır. Burada önemli olan nokta ise şu ekonomiyi ileri seviyeye götürecek yaygın kullanılan tabir ile kalkındıracak bir işlem olmamakla beraber anlık sıkışıklarda genel hastalıkları tedavi etmek yerine ağrı kesici vermek gibi örneklendirilmesi tam yerinde olacaktır. Aslında bu hareketli serbest piyasalarda oluşan sistem açıklarını denge noktasına getirene kadar farklardan yararlanmaktır.

Asıl konumuza gelelim. Örneğin İngiltere ile swap hattı kurduk ya da swap anlaşması yaptık. Tam olarak şimdi ne gibi bir işlem yapıyoruz adım adım bakalım. Bu konuda bahsettiğimiz şey para birimi takası aynı zamanda faiz takası diye bir işlem de vardır. Belirli bir swap faiziyle dolar borçlanıyorsunuz. İhtiyacınız boyunca o parayı kullanıyorsunuz sonra faiziyle birlikte geri ödüyorsunuz. Likidite problemi olduğundan dolayı rezervler arasında değiş tokuş yaparak ihtiyaçlar karşılanıyor. Bu işlem aynı zamanda daralmanın olumsuz etkilerinden korunmanıza yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds