Demir Alaşımları Nelerdir?

Demir alaşımları nelerdir? Demir alaşımı olan madenlerin isimleri nedir? Daha önceki yazılarımızda Türkiye’de çıkarılan önemli madenlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca demir alaşımlarından söz edeceğiz.

Demir Alaşımlar

— Tabiatta saf halde bulunmadığı ve saf haliyle kullanılmadığı için demire diğer madenler de ilave edilir ve bu yöntemle çeşitli madenler elde edilir. Daha açık bir ifade ile çelik yalnızca demirden değil demire ilave edilen diğer metallerle elde edilir.

İlginizi Çekebilir:  Metalik Olan ve Metalik Olmayan Madenler Nelerdir?

Bu yöntemle bir metal ile diğer metaller eklenmek suretiyle alaşımlar yapılmaktadır. Bu alaşımların sonucunda ise maddenin dayanıklılığı, esnekliği veya oksitlenmeye karşı direnci artırılmış olur. Sanayinin çeşitli alanlarında ise maddelerin bu halleri kullanılır. Örneğin inşaat sektöründe dayanıklılığı daha iyi bir alaşım yapılır.

İlginizi Çekebilir:  Tarih Öncesi Devirlerde Ekonomik Faaliyetler: Mezolitik Çağ

Demire ilave edilen veya demir alaşımında etkin olarak kullanılan belli başlı madenler şu şekildedir:

Madenlerle ilgili detaylı bilgi için yukarıdaki bağlantı/linkleri kullanmanız yeterli olacaktır. Aşağıdaki yazımızda ise Türkiye’d çıkarılan veya yaygın olarak kullanılan tüm madenleri detaylı bir şekilde görebilirsiniz:

İlginizi Çekebilir:  İspanyolca Konuşan Ülkeler Listesi: Hangi Ülkeler İspanyolca Konuşuyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara