Konya Büyükşehir Belediyesine Ait Olduğu İddia Edilen Rakka’daki Kamyonun Aslı Var Mı?

Etkin Haber Ajansı’nın verdiği habere göre Suriye’nin Rakka kentinde Konya Büyükşehir Belediyene ait bir araç bulunmuş. Söz konusu bu araç, Twitter’da büyük bir olay yaratmıştı. Konya adı altından yürütülen bu asparagas haber ne kadar doğru bir bakalım.

Öncelikle resimde görülen araç BMC Austin. 1960 veya 1970 yılları arasında BMC’nin çıkarmış olduğu bir tür kamyon. Kamyonun net hali şöyle;

Öte yandan hepimizin hatırladığı Selvi Boylum Al Yazmalım filminde Kadir İnanır’ın sürdüğü kamyon da yine BMC’nin Austin marka kamyonu.

Nereden baksanız 50 yıllık antika bir kamyonu, Konya Belediyesi neden kullansın? Üstelik kullandıysa bu kadar eski bir araç Rakka’ya kadar nasıl gider? Tamam IŞİD ile Hükümet arasında işbirliği var diyelim, hükümet bağışlaya bağışlaya antika bir BMC kamyonu mu bağışladı.

Bir adet paçavra ve haber değeri taşımayan gazetenin son dakika olarak geçtiği haber, nasıl büyük bir algı yönetimi yapabiliyor hepimiz görüyoruz.

Üstelik Konya Belediyesi, hizmet araçlarının neredeyse tamamına yakını yeni model. İnternet sitesinden bakabilirsiniz. BMC marka ise sadece kar küreme aracı olarak kullanılıyor.

Burada iki şeye dikkat etmek gerekiyor. İlki logonun şaşırtıcı netliği, ikincisi ise haberi paylaşan ajansın PKK ile münasebeti. Konya her ne kadar AK Parti’li bir belediye olsa da tepki verilecek en hassas şehir.

Kısacası aslı astarı olmayan bir haber. Haberde “Konya” şehri ve temsil ettiği kitleyi itibarsızlaştırma çabasını görüyoruz. Haber değeri taşımıyor, geçiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.