Köpek Davası Nedir? Anayasayı İhlal Davaları

Köpek Davası nedir? Anayasayı ihlal davaları sırasında görülen köpek davasında sonuç ne çıkmıştır? Daha önceki yazılarımızda çağdaş Türk ve dünya tarihiyle ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Köpek Davası’nın ne demek olduğundan söz edeceğiz.

Köpek Davası Nedir?

Afganistan Kralı’nın dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’a tazı cinsi bir köpek hediye etmesi, Bayar’ın da sonrasında bu köpeği Atatürk Orman Çiftliği’nin hayvanat bahçesine 20.000 lira karşılığında satması ve bu parayla Ödemiş ilçesinin Mursallı köyüne çeşme yaptırması sonucu Celal Bayar ve dönemin Tarım Bakanı Nedim Ökmen’in hak ve salahiyetlerini suistimal ederek şahsi menfaatlerine uygun satış yaptıkları iddiasıyla dava açılmış, dava sonucunda sanıklar mahkum olmuştur.

kaynak: hürriyet

Bu dava, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir cumhurbaşkanının yargılandığı ilk dava olması bakımından önemlidir. 1924 Anayasası’na göre Cumhurbaşkanı sadece vatana ihanetten yargılanabilirdi. Bu çerçevede Türk Ceza Kanunu’nun 146. maddesi uyarınca vatana ihanet suçu kullanılarak yargı yolu açılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.