Lozan Antlaşması 2023’te Bitiyor mu?

Bu aralar gündemde çokca yer almış olmasa da bu soru zaman zaman gündeme gelip ilginç bir şekilde bazı insanların kafasını karıştırabiliyor. Lozan Antlaşması 2023’te bitiyormuş o yüzden özgürlüğümüze kavuşacakmışız. Zaten 2023 yılındaki büyük hedeflerin asıl sebebi bu imiş. Herkes farklı bir şeyler söyledi. Ortada bir kaynak olmadan hatta lozan antlaşmasının bir maddesini dahi okumamış insanlar buna içten inanarak anlatmaya başladı. Peki işin aslı nedir? Lozan Antlaşması bildiğimiz gibi 24 Temmuz 1923 tarihinde yapıldı. Antlaşma ile ilgili detaylar verip sizi sıkmadan sorunun cevabına başlamak istiyorum. Bu konuda artık insanların net bir bilgi edinmesi gerekli. Bir diğer ilginç olan şey ise bu kadar tartışmaya açık olmayacak kadar net bir cevaba sahip olması idi.

Lozan Antlaşması bir daha bir savaş durumu olup yeni bir antlaşma düzenlenene kadar bitmeyecektir. Antlaşmanın maddelerini de incelediğiniz zaman süresinin ne zaman biteceğine dair hiçbir madde bulamayacaksınız. Bu açıklamaya antlaşmaların süresi 100 yıldır gibi bir uydurma çıkaran bir kesim de oluştu.

Bunun önüne geçmek için hemen özellikle belirteyim antlaşmalarda özellikle süre belirtilmedi ise o antlaşma süresizdir ki Sinan Meydan çıktığı bir televizyon programında;

Lozan Türkiye Cumhuriyeti’nin tapu senedidir. Lozan emperyalist projeleri tarihin çöplüğüne gömdü. Bundan dolayı çok önemlidir.

Buradan da anlaşılacağı gibi Lozan 2023’te bitiyor ifadesi tamamen yanlıştır ve hiçbir dayanağı yoktur. Ayrıca bu siyasi bir bakış açısıyla alakalı olarak çekiştirmeye müsait bir bilgi de değildir.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi