Hayvanlar

Köpek Maması Nasıl Seçilmeli?

Bir köpek besliyorsanız ve köpeğinizi nasıl besleyeceğiniz hakkında soru işaretleriniz varsa kesinlikle bu soru işaretlerinden kurtularak kuru mama tercih etmelisiniz. Köpeklerde bulunan düz bağırsak sistemi insanların aldığı birçok besin maddesini sindiremez ve bu yüzden özellikle genç köpeklerde olmak üzere bir süre sonra ishal ardından kanlı ishal ile karşılaşmanız olasıdır.

Piyasada bulunan yüzlerce marka mamadan seçim yapmanız için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. İlk olarak kaliteli bir marka tercihinde fayda vardır. Çok ucuz olan çuval mamalar hiçbir köpek üzerinde test edilmeden satış raflarına konulmaktadır. Fakat büyük markalar birçok köpekte ürünlerini test ederek köpek sahiplerinden geri dönüş alır. Aynı zamanda yaptıkları araştırmalar sonucunda köpeğinizin hangi besine ne kadar ihtiyaç duyduğunu belgeleyerek bu rakamlara göre oranlarını standart tutarlar.

Köpeklere mama seçerken en çok dikkat etmeniz gereken husus yağ oranıdır. Yağ oranı yüksek mamalar zaman içerisinde köpeğinizde kontrol edemeyeceğiniz kilo artışına sebep olarak hareket ve enerjisini düşürecektir. Fakat fit bir vücut köpek için sağlıklı bir yaşam demektir. Eğer yavru köpek sahibiyseniz protein ve kalsiyum oranı yüksek mamalar tercih etmelisiniz. Bu oranın daha da artmasını istiyorsanız tahılsız mama grupları köpeğiniz için en sağlıklısı olacaktır. Kalsiyum oranının yüksek olması gelişmekte olan bir köpeğin kemiklerinin daha sağlam olmasını ve düzgün gelişmesini sağlar.

Köpeğinize en uygun mama seçimini yaparken 12 ayını doldurmamışsa yavru köpek maması tercih etmeye devam etmelisiniz. 12 ayını dolduran bir köpek artık yetişkin maması ile beslenebilir. Aynı zamanda mamalar genelde kuzu etli köpek maması ve tavuk etli köpek maması olarak ikiye ayrılır. Kuzu etli mamalar protein açısından daha zengin olup, tavuk etli mamalar bazı köpeklerde alerjiye yol açmaktadır. Özellikle köpeğiniz beyaz bir köpek ise kesinlikle kuzu etinden şaşmamalısınız. Tüy dökümü ve dışkı kokusu gibi konulardan rahatsızlık duyuyorsanız petbesinleri.com.tr sitesini ziyaret ederek köpeğiniz için en kaliteli ve en uygun kuzu etli mamayı bulmanız mümkündür. Petbesinleri.com.tr sitesi sizler için hem uygun hem kaliteli ürünleri raflarında bulundurarak sizi ayrıntılı araştırma yapmaktan kurtaracaktır.

Son olarak eğer köpeğiniz büyük ırk bir köpekse yetişkin köpekler için daha farklı kalsiyum açısından zengin mamalar bulabilirsiniz. Bu tarz mamalar köpeğinizin durmayan gelişiminde ona destek olarak daha sağlam bir vücudu ve kemik yapısı olmasında yardımcı olacaktır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds