Kozmonot Kime Denir? Kozmonot ve Astronot Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri, soğuk savaş ve soğuk savaş sonrası dönemde her konuda ve gelişmede olduğu gibi uzay konusunda da birbirleri ile yarışa girdiler. Yuri Gagarin uzaya giden ilk kozmonot oldu. Neil Armstrong da aya ayak basan ilk astronot oldu. Peki Gagarin’e neden kozmonot; Armstrong’a neden astronot dendi? Astronot ile kozmonot arasındaki fark nedir?

Hem astronot hem de kozmonotun anlamı aynı. Uzay aracı ile seyahat eden, uzayla ilgili araştırma ve gözlem yapan insanlara astronot da kozmonot da denilebilir. Peki bu farklılık nereden geliyor?

Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği, uzaya giden vatandaşlarına ya da uzayla ilgili araştırma yapanlara kozmonot adını verdi. Amerika ise astronot. Bu farklılığın sebebi iki kutuplu dünyanın her alanda çekişmesi ve birbirlerinden sırf farklılıkları olsun diye böyle gereksiz bir kelime oyununa girmesi olarak da söyleyebiliriz.

Kozmonot ve astronot kelimelerinin ayrıca uzay hakkına araştırma yapmak ve keşiflerde bulunmak İçin uzaya gönderilen, orada gözlemlerini yeryüzüne aktaran, çeşitli fotoğraflarla uzay hakkında bilinmeyenleri aydınlatan “uzay insanına” denmektedir.

Kozmonotlar, daha çok Rusya Uzay Ajansı’nda çalışmaktadır. Astronotlar ise NASA, ESA, CSA ya da JAXA gibi kurumlarda görev yapmaktadır.

Kozmonot kelimesi, Gürcistan, Ukrayna, Azerbaycan ve Rusya gibi ülkeler kullanırken astronot kelimesini Avrupa ve Amerika kıtası ülkeleri kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber