İyi Bir Mühendis Olmak İstiyorsanız

Mühendislik öğrencileri arasında sürekli bir tartışmadır gider, hangi mühendislik bölümü daha zor? Aslında bunun pek bir önemi yok, önemli olan kendi bölümünüzden mezun olduğunuz vakit kendi alanınızda iyi bir mühendis olabilmek. Başta matematik olmak üzere onlarca dersin üstesinden başarıyla gelmeniz de önemli. Tabi bunlardan önce hayalinizdeki mühendislik bölümünü kazanabilmek. Fakat bu yazıda bunların hiçbirinden bahsetmeyeceğim. Mühendislerin edinmesi gereken temel yeteneklerden bahsederek; Bütünüyle iyi bir mühendis nasıl olur? İşte tam da bu soruya cevap vermeye çalışacağım. Araştırmalarımı yaparken büyük şirketlerin yöneticiliğini üstlenmiş insanlardan mühendislik alanına devrim niteliğinde katkı yapmış insanların ortak özelliklerini ele aldım. Çok uzun değil ama işin özünü anlatmak adına kısaca birkaç maddede bunları topladım.

İyi Bir İngilizce Olmazsa Olmaz

Bunu ilk maddede yazmamın sebebi ne kadar da önemli bir konu olduğunu vurgulamak. Yabancı dilin önemini her gün defalarca duyduğumuz için bu şaşırtıcı bir madde gelmemiş olsa gerek. İkinci yabancı dil hatta üçüncü önemli ama İngilizce şüphesiz en önemlisi. Abartısız olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki gündelik konuşma ve temel terimleri öğrenmeyi geçiyorum şiir yazacak derecede iyi bir İngilizce bilmek zorundasınız. İngilizceyi öğrenmeye gerek yok diyerek işin içine milliyetçi sebepleri karıştırmak bu noktada çok anlamsız. Dil olarak sizin için hiçbir önemli olmasa da iletişim için ihtiyacınız var. Bütün Dünya İngilizce konuşuyor Almanlar, Fransızlar, İtalyanlar ve şüphesiz gelişimin gerisinde kalmamak için biz de İngilizce öğrenmek zorundayız.

Kompozisyon Yazma Yeteneği

Bir konuda kolaya kaçmak en sevdiğimiz şeylerden biri. İyi bir mühendis çok güzel kompozisyonlar yazabilmeli. Türkçe ile ilgili bir derste ben mühendisim ne işim olur gibi görüşün çok sığ kaldığını özellikle belirtmeliyim. Çünkü iyi bir kompozisyon yazabilmek demek akılda ki fikirleri iyi bir şekilde toparlayabiliyor gereksiz kelimeleri kullanmamak demektir. İlkokulda hocalarımız yanlış yerleri kırmızı kalemle defalarca çizerdi ta ki düzgün yazana kadar. Bu konuda pratik yapmak çok önemli.

Analitik Düşünce

Mühendisliğin asıl tanımı: İşe yaran ile yaramayan şeyleri iyi bir şekilde ayırt edebilmek demektir. Önemli önemsizi ayırabilmek çok önemli. Hangi formüle daha fazla adapte olmalı? Seri bir şekilde doğru karar alma yeteneğini geliştirmek gereklidir.

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber