Ekonomi

Kredi Kartı Limiti Neden Kısıtlanır?

Kredi kartları, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir.  Harcamalarımızda büyük bir yer kaplayan bu kartlar, gün geçtikçe değerini artırmaya devam ediyor. Alışverişlerimizi, tatillerimizi ve birçok harcamamızı kredi kartı ile yapmaktayız. Ancak kredi kartları doğru kullanılmadığında borç batağına sürüklenebilir ve kart limitleri kısıtlanabilir ya da tamamen kapatılabilmektedir. Bu tür durumlarda ise sık bir şekilde karşımıza çıkan “Kredi Kartı Limiti Neden Kısıtlanır?” sorusu geliyor. Bu problemi bugünkü yazımızda detaylı şekilde açıklayarak anlatmaya çalışacağız.

Kredi kartı kullanıcıları, farklı olarak olumsuz bir işlem yaptıklarında kredi kartı limitleri kısıtlanmaktadır. Buna ilk olarak verebileceğimiz örnek, son ödeme tarihlerini takip etmez ve gecikmeli ödeme yapılmasıdır. Bu tarz durumlarda bankalar müşterilerine bir uyarı gönderir ve borcun ödenmesini ister. Ancak sürekli olarak borçları geciktiren ve asgari ödeme tutarını ödeyen müşterilerin kredi kartı limiti kısıtlanabilir ya da tamamen kapatılabilir.

Başka bir bankaya olan kredisi zamanında ödenmeyen kişilerde aynı şekilde kara listeye alınabilirler. Bu tarz bir olayda ise bankalar müşterilerinin kredi kartı limitini kısıtlayabilir ya da tamamen kapatabilirler. Kredi kartı limiti, kişinin gelirine ve harcama alışkanlıklarına göre belirlenir. Eğer kişi yüksek limitli bir kredi kartına sahipse ve geliri bu limiti karşılamıyorsa banka limiti kısıtlayabilir. Böylece müşterinin borç batağına düşmesi engellenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.