Ekonomi

Vadeli Hesap Stopaj Nedir?

Bankada vadeli hesabı bulunan kişiler, vadeli hesap stopaj nedir? Sorusunun cevabını bilmeleri gerekir. Bankanın müşterileri tarafından açtırılan ve müşterilerin birikimlerini vadeli hesaplara yatırdıktan sonra, vadeli hesabın süresinin dolmasının ardından belirli bir miktar faiz kazancı elde edilmektedir. Bu faiz kazancının belirli bir miktarını, vadeli hesabından faiz kazancı elde eden herkes devlete belirlenen oranda vermek zorundadır. Bunun ismine de vadeli hesap stopajı denir.  

Vadeli hesap stopaj nedir? Sorusu için soru kalıbının tanımını bilen kişiler, bu vadeli hesap stobajı ile devlete ne kadar ödeme yapacakları hakkında bilgi edinmek istemektedirler. Bu oran her yıl Türkiye Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmektedir. Belirlenen bu oran daha sonrasında uygulamaya konulur. En son açıklanan orana göre %15’lik oran bulunmaktaydı. 

Vadeli hesap stopajı genelde müşteriler adına banka tarafından devlete ödenmektedir. Banka müşterisi vadeli hesabından kazanmış olduğu faiz için devlete stopaj ödediği taktirde, bazı avantajlar da elde etmiş olur. Bunlardan birisi olarak örnek gösterebileceğimiz durum ise stopaj ödeyen müşteri, stopaj kesintisi ile kendinden tahsil edilen tutarı belirttiği takdirde, kişinin vergi hesaplarına bu tutar indirim olarak geçebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.