Ekonomi

Kredi Kartı Limitinin Yüksek Olması Ne Demektir?

Kredi kartı limiti, kredi kartı kullanıcıları için oldukça önemli bir konudur. Limitin yüksek olması, birçok kişi için bir avantaj olarak görülebilir. Fakat bazı noktalarda limitin yüksek olması aynı zamanda muhtemel bazı riskler de taşıyabiliyor. Limitler banka tarafından belirlenen ve kredi kartı kullanıcısının belirli bir dönem içinde kredi kartıyla yapabileceği en yüksek harcama miktarıdır. Bu yüksek harcamanın belirlenmesi ise kişinin gelirine ve kredi notuna göre belirlenir.

Kredi kartı limiti her kişi de değişkenlik göstererek yıllık gelire göre hesaplanır. Alışverişlerde özgürlüğü sunan bu sistem, nakit parayı elde etmede de kolaylıklar sağlıyor. Ancak burada unutmamamız gereken şey limiti aşmamak, gelirimize göre ayarlamaktır. Aksi taktirde istenmeyen borç ve faiz gibi tutarları ödemekte zorlanabilir, olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz.

Banka tarafından size sağlanan limit yükseklikleri aynı zamanda ödenmesi gereken asgari tutardan da daha yüksek bir borç oluşmasına neden olabilmektedir. Asgari ödeme tutarı ise kredi kartı borcunun en az ne kadarını ödemeniz gerektiğini belirleyen tutardır. Asgari tutarın ödenmesi, gecikme cezası ve faiz gibi ek maliyetlerin oluşmasını rahatlıkla engeller.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.