Ekonomi

Kredi Notu Nedir?

Kredi notunu tek kelimeyle ifade edip kredibilite dersek yanlış olmaz. En baştan başlamamız gerekirse bankalar size kredi verirken belirli kriterleri göz önünde bulundurmak zorunda. Bunun sebebi krediyi geri ödeyip ödemeyeceğimizi anlamaya çalışmak. Hiçbir ticari kurum kendini riske atmaz. Bu temel fikirden hareketle kredi notu kavramı ortaya çıktı. Önde gelen bankaların katılımıyla Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks onlarca parametreyi göz önünde bulundurarak. Size özel kredi notunuzu çıkarır. Bu not sabit değildir ve belirli ölçütlere göre sürekli güncellenmektedir.

Bu sistem müşterinin borcunu ödeme, finansal durumuna güven ölçütü olarak görülmeye başladıktan sonra başka alanlarda da kullanılmaya başladı. Örneğin ev kiralayacağınız ev sahibi kredi notunuza göre evi size kiralamayı düşünebilir. Kredi notunun bu şekilde diğer alanlarda kullanılması özellikle Amerika’da çok yaygın. Kredi notunu etkileyen faktörler Türkiye’de sadece bankalarla olan ilişkileriniz ile sınırlıyken yurtdışında faturalarınız da bu notu etkilemektedir. Örneğin telefon faturanızın ödemesini sürekli geciktiriyor iseniz, bu sizin kredi notunuzu düşürecek ve banka kredisi veya kredi kartı almaya çalışırken karşınıza çıkacaktır.

Bunların yanısıra yukarıda defalarca bahsettiğimiz ‘kredi notunu etkileyen faktörler’ temelde ödeme performanslarınızı içerse de dikkat edilmesi gereken birkaç husus daha var. Bununla ilgili bir video hazırladık. Videoyu izleyerek bu faktörler hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Unutmayın iyi bir kredi geçmişi finansal işlemlerinizde gittikçe faydalı hale geliyor.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds