Basketbolda Numaralarına Göre Mevkiler Nelerdir?

Basketbolda numaralarına göre mevkiler nelerdir? 1 numara hangi mevkide oynar? 3 numara hangi mevkinin oyuncusudur? Daha önceki yazılarımızda çeşitli basketbol terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”basketbolda numaralarına göre mevkiler” konusundan söz edeceğiz.

1 Numara Hangi Mevkide Oynar?

  • Point Guard

Basketbol terminolojisinde 1 numara olarak da bilinen point guard mevkisinde görev alan oyuncular, takımların asıl oyun kurucusudur. Bu oyuncuların asist yönü kuvvetlidir ve takımın beyni konumundadır. Örneğin Steve Nash gelmiş geçmiş en başarılı 1 numaralardan biridir.

2 Numara Hangi Mevkide Oynar?

  • Shooting Guard

Basketbol terminolojisinde 2 numara olarak da geçer. Skorer gard olarak da bilinir. Takımların skor yükünü çeken bu oyuncular, şut bakımından diğer oyunculardan daha üstün yeteneklere sahiptir ve skora ihtiyaç duyulduğu anlarda sorumluluk alarak takımlarına gereken sayıyı kazandırırlar. Örnek vermek gerekirse Klay Thompson, Kostas Sloukas, Marko Guduric ve McCaw gibi isimler skorer gard oyuncularıdır.

3 Numara Hangi Mevkide Görev Yapar?

  • Kısa Forvet

Basketbol terminolojisinde 3 numara olarak da geçer. Small forward olarak da bilinir. Takımların uzun forvetlerinden daha kısa oldukları için bu ismi almışlardır. Pota altı savunmasına yardımcı olan kısa forvetler, ribaund konusunda da takımlarına destek olurlar. Gard oyuncularının yanı sıra skor yükünü çeken diğer oyunculardır. Örnek vermek gerekirse LeBron James, Kevin Durant ve Kawhi Leonard gibi isimler kısa forvet mevkisinde görev yapmaktadır.

4 Numaranın Mevkisi Nedir?

  • Uzun Forvet

Basketbol terminolojisinde 4 numara olarak da geçer. Power Forward olarak da bilinir. Blok, smaç ve ribaund gibi konularda oldukça başarılı olan uzun forvetler, kısa forvetlerden uzun, pivotlardan da kısadır. Takımın pota altı savunmasına en büyük desteği pivotlarla beraber yapan uzun forvetler, takımın en önemli parçalarından biridir. Rotasyonla kullanılırlar. Örnek vermek gerekirse Tim Duncan, Serge Ibaka, Charles Barkley ve Kevin Love gibi isimler uzun forvetlere örnektir.

5 Numara Hangi Mevkide Oynar?

  • Pivot

Basketbol terminolojisinde 5 numara olarak da geçer. Center olarak da bilinir. Takımın en uzun boylu oyuncularına verilen isimdir. Pota altına en yakın oynayan oyuncular olan pivotlar, genelde 2.05 metreden uzunlardan oluşur. Örnek vermek gerekirse Shaq, Wilt Chamberlain, Kareem Abdul Jabbar gibi isimler pivot mevkisinde görev alan oyunculardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting