İnkılap TarihiTarih

Küçük Asya Felaketi

Kurtuluş Savaşı, Türk milletinin Yunanlılar, İngilizler, Fransızlar ve İtalyanlar gibi emperyalist düşüncelere sahip devletleri, topyekün bir biçimde ülkeden def etmesiyle sonuçlanmış bir savaştır. Milletimiz bu savaşta toprağını kanının son damlasına kadar savaşarak işgalci kuvvetlerden geri almıştır.

Mondros Mütakeresi’ni takip eden süreçte Anadolu işgallere müsait bir konuma getirilmiş ve kirli emellerini ülkede gerçekleştirmek isteyen emperyalistler işgallerine başlamışlardı. Bunlardan birisi de Meriç Nehri’nin sınırlarımızı tayin ettiği Yunanistan da vardı: Avrupa’nın şımarık çocuğu, 1829’da Osmanlı’dan kopan, ayrılan Yunanlar yani. Pohpohlanmış, galeyana getirilmiş, Mora’da isyan çıkarmış Yunanlar…

Yunanlılar Mondros Ateşkesi’ni delil göstererek 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgale başladılar. Bölgedeki köy ve kasabaları yakıp yıktılar ve pek çok katliamın da mimarı oldular. Hedefleri İstanbul merkezli büyük Yunanistan’ı kurmaktı. Kendi aralarında buna ‘Megali İdea’ adını verdiler. Amiral Bristol’un hazırladığı rapor da Yunanlılara geri adım atması için yeterli sebep olmamıştı halbuki işgal dünya kamuoyunda büyük yankılar uyandırmıştı. Yunanlılara siyasi arenada söz geçiremeyeceğini anlayan milletimiz en güzel cevabı savaş meydanında vermiş ve İnönü Savaşları’ndan başlayan süreç 9 Eylül 1922’de Yunanlıların denize dökülmesiyle son bulmuştur. 9 Eylül aynı zamanda İzmir’in kurtuluşu olarak da kutlanmaktadır.

Yunanlılar uğradığı bu beklenmedik felakete Küçük Asya Felaketi adını verdiler. Kendi dillerinde ise Megali Katastrofi adını verdiler. Yunanlılar beklediği başarıyı elde edememiş ve geldikleri gibi gitmişlerdir. Bu şanlı zafer neticesinde Anadolu topraklarında esirler dışında tek bir Yunan askeri kalmamıştır.

Yunanlıların Megali İdea’sı (Büyük Fikir)  ile başlayan bu süreç, Megali Katastrofi (Büyük Felaket) ile son bulmuştur. Batı Cephesi’ndeki bu başarılarda başta İsmet İnönü ve Gazi Mustafa Kemal olmak üzere diğer komutanlarımız ve şanlı askerlerimizin büyük başarıları ve gayretleri takdire şayandır. Ruhları şad olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds