Küçük Bir Dünya: Ruhr

Havzaya hayat veren Ruhr Nehri.

 

 

Almanya’nın kuzey batısında, ismini aldığı Ruhr Nehri civarında sanayi devrimi sonrası büyüyen ve gelişen, ülkenin ve aynı zamanda dünyanın en yoğun nüfuslu bölgelerinden biridir.

3100 kilometrekarelik bir alanda 15 milyona yakın insan yaşamaktadır. Oberhausen’de bir demir fabrikasının açılmasıyla başlayan endüstrileşme hareketi bölgede hızla yayılmaya başlamış, çıkartılan ve rezerv halindeki önemli madenler sayesinde bölge önemli bir konuma gelmiştir. Dünya savaşları sırasında saldırılara uğramış, bombalanmış, paylaşılamayan bir yer olmuştur. Sanayideki bu gelişmeler bölgenin bir metropol olmasını sağlamıştır. Ruhr Havzasındaki önemli şehirler şunlardır;

İlginizi Çekebilir:  Dünyanın En Büyük Ölüm Arenası: Kolezyum

•Bochum

•Essen

•Gelsenkirchen

•Mülheim

•Dortmund

Tren ve metro ağının çok gelişmiş olduğu bölgede şehirler yoğunluktan dolayı birer semte dönüşmüş ve bir şehirden diğer şehire ulaşım 10-15 dakika gibi komik rakamlara inmiştir.
Bölgede dünyaca ünlü iki takım bulunmakta;

•Borissia Dortmund

•Shalke 04
Bu iki takımın maçı olduğu gün bölgede adeta yaşam duruyor. Dünyanın en büyük derbilerinden biri olarak kabul edilen Dortmund-Schalke maçı tarafların birbirine çok yakın olmaları sebebiyle çok büyük önem kazanmış. Bazen taşkınlıklar olmasına rağmen bu maçlar bölgenin adeta rengi olmuş durumda. Bölgedeki işçi sınıfın yoğunluğundan dolayı emekçilerin, işçilerin derbisi olarak geçer.

İlginizi Çekebilir:  Erasmus ve Polonya

Rekabet 1925 yılına dayanmaktadır, Ruhr derbisi ya da Revierderby olarak bilinen bu derbide Dortmund açık ara öndedir.
Hamit Altıntop, Halil Altıntop, Nuri Şahin, İlkay Gündoğan, Mesut Özil gibi Türk futbolcular da bu bölgeden yetişmiş ünlü futbolcularımızdandır. En azından 3’ü Real Madrid’te oynamış 1’i Manchester City’de oynayan futbolcular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat