Coğrafi Bölgeler

Akabe Körfezi Nerede? Konumu? Önemi? Hakkında Bilgi?

Akabe Körfezi nerede, Akabe Körfezi’nin konumu? Daha önceki yazılarımızda çeşitli coğrafi yerlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Akabe Körfezi’nden söz edeceğiz.

Akabe Körfezi Nerede?

Kızıldeniz’in kuzeyinde, Sina Yarımadası‘nın doğusunda yer alan körfezdir. Mısır, İsrail, Ürdün ve Suudi Arabistan’a sınırı bulunmaktadır. En geniş noktası 24 kilometre olan körfez, kuzeyden güneye 160 kilometre uzunluğa sahiptir. Körfezin Taba (Mısır), Eilat (İsrail) ve Akabe (Ürdün) limanları bulunmaktadır. Körfezin güneyinde Tiran ve Sanafir Adaları bulunmaktadır. Söz konusu bu adaların olduğu Akabe Körfezi’nin bulunduğu yer ise Tiran Körfezi olarak geçmektedir.

Sanafir ve Tiran Adaları, Suudi Arabistan ve Mısır arasında anlaşmazlıklara sebep olmaktadır. Öte yandan Akabe Körfezi’nin kuzeydoğusunda bulunan Eilat şehri, İsrail’in Kızıldeniz’le tek bağlantısının olduğu liman şehridir ve turistik bir merkezdir. İsrail, Akabe Körfezi’ne Eilat Körfezi ismini vermektedir. Bu isimlendirme problemi, İran ve Arap ülkeleri arasındaki körfezi isimlendirme meselesine benzemektedir. Nitekim Arap ülkeleri körfezi ”Arabian Gulf”; İran ise ”Persian Gulf” olarak isimlendirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds