Küçük Dünyaların Büyük Yazarı: Orhan Kemal

Ayrı apayrı bir havası vardır Orhan Kemal romanlarının. Yazın tarihimizin insanı romanın merkezine ustaca ender yazarlardandır Orhan Kemal. Her romanında ayrı bir tat, ayrı bir konu bulursunuz fakat romanlardaki ham madde değişmez: İnsan.

Psikolojik tahliller, insanın duygu ve düşünceleri arasındaki tezatlar, doğru yanlış ikilemleri, dönemin sosyal ve ekonomik şartları altında yorumlanarak okuyucuya sunulur. Bireyin bazen iç açıcı, bazen karamsar dünyasına farkında olmadan çekiliverirsiniz. Roman karakterleri ile aynı kimliğe bürünür, davranışlarını tartmaya başlarsınız.

Baba Evi romanını okursanız, küçük yaştaki çocukların büyük hayallerine dalacak, özgürlüğün ve bağımsızlığın ne derece önemli olduğuna, bağımsız hareket etmenin, kararlarını sadece kendi başına vermenin ne olduğuna dair görüşleriniz tamamen değişecek. Dostlukların tadına sıcak yaz akşamlarının verdiği mutlulukla varacaksınız.

Evlerden Biri romanında aile içinde dönen türlü oyunlara, birinin birinden haberi olmadan çevirdiği dolaplara, gizlenmiş aşklara, para uğruna oyundan sevmelere şahit olacaksınız. Gerçek aşkın ne olduğuna roman karakterlerinin gözüyle kanaat getireceksiniz.

Murtaza romanında görevine sıkıca bağlı bir bekçinin başından geçen türlü olayları gözlemleyecek, bazen bu kadar da olmaz diyeceksiniz. İkinci Dünya Savaşı yıllarında yaşanan Türkiye’nin siyasi ve ekonomik sorunlarına birinci dereceden şahit olacak, yaklaşımları ve tutumları doğrudan öğrenebileceksiniz.

Hangi romanını okursanız okuyun en çok duyacağınız ve de en çok şaşıracağınız tema insan olacak. Çetrefilli durumlardan en basit konulara insan ilişkilerini, davranış ve tutumların arkasında yatan asıl problemleri anlayacaksınız. Orhan Kemal romanlarıyla Adana bölgesinde özellikle Çukurova bölgesinin insanlarını çok daha yakından tanıyacak, çırçır fabrikalarında çalışan insanların, genç kızların duygularını çok daha yakından öğreneceksiniz.
Türk edebiyatının yetiştirdiği en önemli isimlerden biri olan Orhan Kemal ile kısaca kendinizi tanıyacaksınız. İnsanı tanıtırken aslında bireyi tanıtan Orhan Kemal ile farklı açılardan yorumlamayı öğreneceksiniz. Vakit kaybetmeden bir kitabını sevdiğiniz bir kitapçıdan alarak okuyun derim. Kendinizi tanımak sizi mutlu edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.