Kurtlar Vadisi’nin Türk Toplumu Üzerindeki Etkileri

Türk dizi tarihinin en önemli yapıtlarından biri olan Kurtlar Vadisi, seveni ile, sevmeyeni ile, tüm bölümlerini izlemiş olanı ya da bir bölümünü dahi izlememiş olanı ile ülkede büyük etkiler meydana getirmiş, yüksek prodüksiyonlu olmasa da ortalama bir Türk dizisinden fazla bir bütçe ile on yıldan fazla çekilmiş bir dizi kısaca. Fakat bir diziden daha fazlası ile karşımıza çıkan bu yapıt birkaç etkisi ile standart bir dizi olmaktan çıkıyor. Gelin hep birlikte bu standartların dışına taşmış diziye yakından bakalım.

Perşembe Günü Etkisi

Özellikle iki sezon çekilen Kurtlar Vadisi zamanlarında Perşembe akşamları ayrı bir hava olur, perşembe akşamlarına anlamsız bir sevgi yüklenirdi. Merakla ve heyecanla yeni bölümün başlaması beklenir ve deyim yerindeyse çıt çıkmazdı. Nefeslerin tutulduğu bu an sanki fanatiği olduğunuz bir takımın final oynaması gibi bir havanın hakim olmasına sebep olurdu.

Cuma Sabahı Etkisi

Dün akşamdan izlenen yeni bölümün tüm aksiyonunu, hareketlerini ya da sözlerini henüz içinden atamayan kesim, iş yerine giderken, ya da okul yolunda perşembe akşamından kalan yarım yamalak replikleri söyleyerek vakit geçirir, bir soru sorulduğunda Polat Alemdar coolluğu ile cevap verme derdine düşer. Gömleklerin yakası dik, düğmeleri özel, taşlı ve ekstra fit olmasına dikkat edilirdi. Aynı zamanda anlamsız derecede dizideki mafya babalarının şefkatliliğine soyunulurdu.

Etkili Cevap Verme Hastalığı

Dizide senaristlerin haftalarca üzerinde kafa yorduğu sözler halkımızda öyle bir etki meydana getirirdi ki en basit ‘evet’ ile cevap verilecek sorulara ‘nasıl olur da heybetli bir cevap verebilirim’ kaygısı oluşurdu. Mesela derse neden geç geldiği sorulan bir öğrenciye, öğrencinin Kurtlar Vadisi Filistin’in açılış sahnesine ithafen “Derse geç gelmedim, ders erken başlamış” gibi cevap vermesi gibi.

Devam Edecek ve Devam Ediyor Takıntısı

Kurtlar Vadisi dizisinin fenomen sponsorlarına neredeyse hepimiz aşinayız. Atiker sıralı otogaz sistemlerinin sunduğu Kurtlar Vadisi Pusu reklamlardan sonra devam edecek ya da Sınav Dergisi Dershaneleri‘nin sunduğu Kurtlar Vadisi devam ediyor geçişlerinden dolayı bir nesil bu iki kurumun hikayeleri ile büyüdü. Bazen değiştiği olsa da yine bu ikisinin verdiği kulak doygunluğu hiçbir markada yoktu. Bu markalar üzerine kim bilir kaç kişi çocuğunu Sınav Dershaneleri’ne yazdırdı ya da kim bilir kaç kişi arabasına sıralı otogaz sistemi taktırdı? Tartışma konusu dahi olan bu markaların sahipleri şahane bir PR örneği yapmış oldular.

Profil Resmi Akımı
popüler bir profil resmi örneği

Kurtlar Vadisi dizisi ile büyüyen bir neslin Facebook profil fotoğrafına baktığımızda Polat Alemdar, Memati Bai ya da Abdülhey Çoban üçlüsünden birinin olduğuna denk gelme ihtimaliniz epey yüksek. Silah resmi de bu profil fotoğraflarının olmazsa olmazların arasındadır.

Rol Model Olma

Dizideki karakterler bir dönemler halk üzerinde o kadar tesirliydi ki kendini kaptıranların sayısı belki milyonlarla ifade edilebilirdi. İyiysen ve akıllıysan Polat olunur, çirkin ama delikanlı ya da cesursan Memati olunur, görünmez kahraman ya da ikinci adamsan Abdülhey olunurdu. Ara karakterler de yine tercih edilenler arasındaydı. Çakır ya da İskender Büyük gibi.

Polat Kasa X5 BMW

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinden bir dönemler Polat Alemdar, 2008 ya da 2009 model BMW marka bir arabaya binerdi. Artık o kadar kanıksandı ki bu durum, üzerinden nerdeyse on yıl geçmesine rağmen 2008 kasa BMW X5 değil de Polat kasa X5 olarak kabul edilen bir toplumsal norm oldu.

 

 

Kısacası Kurtlar Vadisi bir dönem Türk nesli üzerinde büyük etkiler meydana getirdi. Dizide söylenen sözler, kameraya alınan hareketler, raconlar bazen taklide kalkışıldı, bazen yapıldı fakat istenmeyen olaylar oldu. Bazen de bu dizi, siyasi krizlerin patlak vermesine, uluslararası arenada ciddi buhranlara neden oldu. Kurtlar Vadisi Filistin ve Irak bunlara bir örnek olarak verilebilir. Aynı zamanda Polat Alemdar‘ın İsrail konsolosluğunu basıp, bir görevliyi arkadaki İsrail bayrağına kan sıçrayacak şekilde kafasından vurması da yine krize yol açmıştı.

 

Özellikle Arap dünyasında yakından takip edilen Kurtlar Vadisi’nin fanları Türkiye’deki fanlarından çok daha kuvvetli durumda. Birçok olumsuz yönü olmasına rağmen Kurtlar Vadisi, Türkiye’deki en önemli dizilerin başında gelmekte. Teknik ve içerik açıdan ilk iki sezon haricinde giderek azalmak suretiyle dalgalanmalar yaşadı.

 

Dizinin formatı, oyuncuları ve de senaryosu ortalama dizilerden çok daha iyi olan Kurtlar Vadisi bu yıl yayınlanmadı ve yayınlanıp yayınlanmayacağı konusunda yapımcı ya da oyunculardan bir açıklama gelmedi. Son olarak Kurtlar Vadisi Darbe çalkantıları dolaşsa da yetkililerden henüz kesin bir bilgi gelmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.