Coca Cola Kola Değil ‘Mutluluk’ Satıyor

Coca Cola, kökleri 19. yüzyıla kadar uzanan bir içecek devi. Şu an dünyanın neresinde olursanız olun, herhangi bir köşe başında, sıradan bir büfenin tabelasında Coca-Cola ibaresini görebilirsiniz. Yıllardır kola sektöründe liderliği elinden bırakmamış ve bırakmaya da niyetli olmayan Coca-Cola, uzun yıllar boyunca sadece kola satarak bu hale gelmiş olabilir mi? Elbette ki hayır? Coca-Cola sadece kola satmıyor aynı zamanda mutluluk ve samimiyet satıyor.

Yıllardır süregelen marka değerine, kurumsal kimliğine baktığımızda sadece bir kola markası olarak değil, aynı zamanda duygusal bir fayda ve değer satan bir kurum olarak karşımıza çıkan Coca-Cola, kurmuş olduğu bu yüksek ve erişilmesi zor çıtayı elde tutmakta ve daha da yükseltmekte büyük bir başarı örneği göstermektedir. Neredeyse her ülkenin sağlık bakanlığı, kola içiminin zararlı olduğunu söylemiş olmasına rağmen Coca-Cola hala en çok tüketilen sıvı marka olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle boykot ve yan ürünlerinin alınmaması gibi kitlesel ya da bireysel etkinliklerin sonuçları Coca-Cola‘nın tahtını sadece sallamakla kalmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Güven ve İnanırlılık | Trust and Credibility

Bir dönem Coca-Cola‘da üst düzey yönetici görevinde bulunan Bahçeşehir Üniversitesi profesör doktoru Hakkı Pınar Kılıç, Coca-Cola markasının rakip değerlendirmesi için “ağza giren her sıvı bizim rakibimizdir” ifadesini kullanmıştı.

Öyle bir marka düşünün ki hayati önem taşıyan su ihtiyacı haricinde dünyanın en çok tükettiği sıvı konumunda ve “ağza giren her şey bizim rakibimizdir” gibi bir rakip değerlendirmesinde bulunuyor. Konumunun mükemmel oluşuna tatmin olmayıp kendisini sürekli geliştiren bir yapıya sahip olan Coca-Cola şu anki gelişmesini sadece ve sadece buna borçludur. Diğer firmalarda, bir seviyede oluşan doygunluk düzeyi hiçbir şekilde rasyonel bir hedef olmamış, daha yüksek hangi rakamlara ve memnuniyet derecesine ulaşabiliriz sorusunu milyon kez sormak ve bu sorulara misliyle cevap üretmekten geçer.

İlginizi Çekebilir:  Türkiye'de Medya İlişkileri

Mutluluk tanımını en iyi yapan markaların başında gelen Coca-Cola, reklamlarıyla tüketicisi ile tamamen duygusal bir bağ kurmakta. Ramazan reklamları ile özellikle gözlere müthiş bir sempati havası yayan marka, diğer reklamlarında, kampanyalarında ve de projelerinde kendisine hayran bıraktıracak, ilham kaynağı olacak işler yapmaktadır. Mutluluk kamyonu adını verdikleri kırmızı kamyonları ile satışını yaptıkları çoğu ülkede şimdiden hafızalarda yer etmişlerdir. Coca-Cola‘nın kırmızı kamyon temalı reklamı;

İlginizi Çekebilir:  İletişimci Nedir? Ne Yapar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz