Halbuki Nasıl Yazılır? Halbuki Kelimesi Bitişik mi Ayrı mı Yazılır?

Halbuki nasıl yazılır? Halbuki kelimesi birleşik mi ayrı mı yazılır? TDK’ya göre halbuki kelimesinin yazımı nasıldır? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime ve söz öbeklerinin nasıl yazıldığını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca “halbuki” kelimesinin yazımından söz edeceğiz.

Ki ekinin yazımı, Türkçede en çok karıştırılan yazım yanlışlarından biridir. Ki ekinin bağlaç olduğu durumlarda ek ayrı; belirtme durumu olduğunda ise ek birleşik yazılır.

İlginizi Çekebilir:  Lirikal Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Halbuki Nasıl Yazılır?

  • Birleşik

Halbuki kelimesindeki -ki eki bağlaç durumunda olmadığı için birleşik yazılır. Halbu ki şeklinde yazılması yazım yanlışı/hatasıdır. Ancak “halbuki” kelimesi başlı başına bir bağlaçtır.

Halbuki Kelimesinin TDK’ya Göre Yazımı

Türk Dil Kurumu, halbuki kelimesinin yazımını birleşik olarak göstermiştir. Kurum ayrıca kelimeyi “hâlbuki” şeklinde yazmıştır. Kelimenin TDK’ya göre anlamı ise “oysa”dır.

İlginizi Çekebilir:  Dessas Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Halbuki Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Sabahattin Ali’nin Kürt Mantolu Madonna isimli kitabında “halbuki” kelimesinin cümle içindeki kullanımı şöyle yer almaktadır:

“Bütün yakınlaşmalar, bütün birleşmeler yalancıdır. İnsanlar ancak muayyen bir halde kader birbirine sokulurlar, üst tarafını uydururlar; ve günün birinde hatalarını anlayınca, yeislerinden bırakıp kaçarlar.
Halbuki mümkün olanla kanaat etseler, hayallerindekini hakikat zannetmekten vazgeçseler bu böyle olmaz”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara