Otomobil

Lastik Desenleri Farklı Olursa Muayeneden Geçer Mi?

Araç muayenesinde olması gerekenler konusunda birçok insan farklı farklı durumları merak ederek araçlarını muayeneye götürmeden önce bilgi almak için çabalıyorlar. Araç üreticileri tarafından araçlarda kullanılan parçalar belirli standartlara göre araç kullanma kılavuzlarında belirtilmektedir. Aracınızın parçaları eğer kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler ile uyuşmaz ise muayenede birçok sorun ile karşılaşma olanağınız bulunuyor. Lastik desenleri konusuna gelindiğinde ise aracınızın lastiklerinin deseninin farklı olması aracınızın muayeneden geçmesine engel bir durum teşkil etmemektedir. Muayenede lastik konusunda en fazla sorun ile karşılacabileceğiniz konu lastiklerinizin standartlara uygun olmamasıdır. Lastikleriniz belirtilen standartlara uygun değil ise ağır kusurlu olarak muayenede sonuç ortaya çıkacaktır.

Farklı Lastik Ebatları Muayeneden Geçer mi ?

Araç için fabrika çıkışı verisyonundan farklı boyutta lastikler kullanmak muayene konusunda birçok problemi yanında getirecektir. Fabrika çıkışında kullanılan lastik boyutları aracınızın standartlarına uygun olarak TÜVTÜRK ile paylaşılmaktadır. Paylaşılan bu bilgiler ışığında aracınız değerlendirmeye alınarak bir sonuç çıkarılmaktadır. Aracınıza uygun lastik boyutlarına şoför kapısının arka bölümünde yazan bilgilerden ulaşmanız mümkün kılınmıştır. Aracınızın lastik ebatlarının farklı olması muayeneden olumlu sonuç alınmamasının yanı sıra sürüş güvenliğinizi de fazlasıyla tehlikeye atacaktır. Muayene istasyonuna gittiğinizde aracınızın lastiklerinin boyutlarının yanı sıra lastiklerde bulunan dişlerin kalınlığıda ölçülecektir. Diş kalınlığı konusunda standart boyut otomobiller için 1.6 mm’dir.

Lastik Ebatlarının Farklı Olmasının Cezası Var mı? 

Lastik ebatlarının farklı olması muayenede size sorun çıkarabileceği gibi polis çevirmelerinde yapılacak kontrollerin ardından cezai işlemde uygulanabilmektedir. Fakat bu bölge kolay bir şekilde incelenemeyeceği için cezai işlem uygulanması biraz zor gibi gözükmektedir. Buna istinaden aracınızı muayeneye götürdüğünüzde eğer lastik konusunda herhangi bir onay almazsa aracınızın trafiğe çıkışı engellenecektir. Muayeneden her bakımda geçmesi bu sebepten dolayı önemlidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds