Mercedes W Kasa Otomatik Şanzıman Vuruntu Çözümü

Mercedes W kasa araçlarda vites geçişlerini yumuşatmak ve vuruntuyu önlemek için özel bir teknoloji bulunur. Bu yüzden W210, W124, W201, W140, W126 ve alakalı alt modellerde geri viteste kaçırma, vites geçişlerinde silkeleme gibi arızaların sebebi yaklaşık aynı oluyor. Bu modellere özel detaylı çözümlerden alt başlıklar halinde bahsedeceğiz.

W Kasa Vites Vuruntusu Neden Olur?

Dizel araçlarda bir ayar valfi vasıtasıyla vites geçişlerinin daha konforlu olması için çalışan bir ara sistemdir. Ayrıca bu parçanın içi açılarak vites geçişlerindeki sertlik de manuel olarak ayarlanır. Kronik olarak W kasa dizel ve benzinli tüm otomatik Mercedeslerde bu valf kaynaklı aşağıdaki arızalar meydana gelmiş olabilir. Listedeki tüm maddeler önemi yüksekten düşüğe sıralanmıştır. Tek tek kontrol edin.

  • Valf içinde bulunan filtre tıkanmış olabilir,
  • Valf içinde bulunan yağ eskimiş veya yanmış olabilir,
  • Valf mekanik arıza vermiş olabilir.

En büyük ihtimalleri bu şekilde sıralayabiliriz. Ayrıca aracın şanzıman yağı da kontrol edilmelidir tam ve kaliteli şanzıman yağı sarsıntıyı azaltacaktır.

Tamamen arıza durumunda şanzıman açılarak revize gerektirebilir. Dişli çizilmesinden şanzıman beynindeki arızaya kadar onlarca sebep olabilir. Net teşhis için cihazı makineye bağlatıp detay hata kodunu okutunuz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.