Kepaze Ne Demek? Kepaze Olmak ve Kepazelik Nedir?

Kepaze kelimesinin anlamı nedir? Kepazelik ve kepaze olmak kelimeleri ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “kepaze”, “kepazelik” kelimelerinden ve “kepaze olmak” tabirinden söz edeceğiz.

Kepaze Nedir?

Kepaze, isim

Kepaze kelimesi hem insanlar hem de nesneler için kullanılır. Nesneler için kötü, değersiz, gülünç gibi anlamlara gelen kepaze kelimesi, “ahlaken düşük, utanmaz, rezil” gibi anlamlarla da insanları niteler.

Kepaze Kelimesinin Kökeni Nedir?

Kepaze kelimesi, dilimize Farsçadan geçmiş bir sözcüktür. Kepaze olmak ve kepazelik ise Farsça/Türkçe karışımı sözcük/tabirdir.

Kepaze Kelimesinin Kullanım Alanları

Toplum içinde küçük düşülen veya tasvip edilmeyen hal ve hareketler karşısında kullanılan kepaze kelimesi, daha çok -olmak yardımcı fiiliyle kullanılır.

Kepaze Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Bonkörlük anlaşmalarına ilişkin uzun müzakerelere genellikle büyük krizler sonrası başlanır; insan o âna kadar oracıkta durur, bir sürü hayvanı olarak mı yoksa tek başına yaşayan biri olarak mı dünyaya geldiğini bilemez ve üstüne üstlük bu şaşkınlığının o kepaze“ergenlik” kavramı ile bayağılaştırılmasına da katlanmak zorundadır.
Juli Zeh
Oyun Dürtüsü, Juli Zeh
Sayfa 117

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir