Otomobil

LPG’li Araçlarda Gaz Ayarının Önemi

Aracınızda eğer lpg sistemi kullanıyorsanız bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu yazıda kendi aracım ile başıma gelen lpg macerasına değineceğim sonra da gaz ayarının ne kadar önemli bir nokta olduğunu ve nelere etki edebileceğinden bahsecedeceğim.

Aracım geçen günlerde motor kısmı ile ilgili birkaç ayar için servise gitti. Geldiğinde ise gerçekten anormal ve çok tehlikeli bir durum başıma geldi. Aracımı LPG yakıtı ile kullandığım zamanlar, gaz verdiğimde özellikle yokuşlarda aracın içerisine rahatsız edici derecede gaz kokusu gelmeye başladı. Tabii ki vakit kaybetmeden sanayideki LPG ustasına aracımı götürdüm. Kokudan bahsedince, ilk adım olarak dedektör ile aracın tüm tesisatında kaçak kontrolü yaptı ve bilgisayar testleri dahil kaçak olmadığını söyledi. Bu benim için gerçekten şaşırtıcı bir sonuçtu çünkü gaz kaçağı olduğundan neredeyse emindim.

Bunun üzerine araçtaki kokunun ayarın fazla bozuk olmasından kaynaklanabileceğinden bahsettiler. Gaza yüklenince olmasının sebebi tam da bu, boğulma olduğundan bu sorunla karşılaşıyorsun. Bir süre test et sonra bir daha bakalım dediler ve koku gerçekten de kesilmiş oldu.

Gaz Ayarı Ücreti Olarak Ne Ödedim?

Bu işlem çok kısa sürüyor. En fazla 5 dakika içerisinde ayar yapılmış oluyor ve ücret gittiğiniz ustaya göre değişmekle birlikte 40-50 lira civarı tutuyor.

Gaz ayarınız zamanla da bozulabilir. Belirli aralıklarla gaz ayarına gitmenizi ve gaz filtresini değiştirmenizi tavsiye ederim.

Gaz Ayarı Neleri Etkiler?
-Aracınızın çekişi ilk etkilenecek şeylerden biridir.
-‎Yakıt tüketiminiz bu ayar ile birlikte ciddi derecede düşecektir.
-‎Gaza yüklendiğiniz an motorda oluşan boğulmanın sebebi gaz ayarının düzgün olmadığından kaynaklanıyor olabilir.

Gaz ayarındaki temel amaç motora verilen gaz ve hava miktarının belirli bir oran içerisinde olmasını sağlamaktır. Bununla birlikte aracınızda rölanti ayarı da yapılarak hem tasarruf ve performans sağlanmış, hem de rölanti anındaki titremeler engellenmiş olacaktır.

Aracınızın gaz ayarı sadece bozulduğunda geri tekrardan düzenlenen bir şey değildir. Örneğin kış aylarında aracınız için kışa özel bir ayar yaptırmanız performansı arttırabilir. Burada yapılan işlem gaz ayarının biraz daha açılmasıdır. Fakat mutlaka yapılması gereken elzem bir işlem de değildir.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.