Lübnan Asıllı Ünlüler

Küçük Ortadoğu olarak da bilinen bölgenin kadim ve asil ülkesi Lübnan, pek çok düşünür ve ünlü sima çıkartmış bir medeniyet diyarıdır. Halil Cibran, Mahmud Derviş, Feyruz, Amin Maalouf ve Nizar Kabbani gibi pek çok tanıdık simanın yetiştiği ülke olmuştur.

Kimilerine göre Beyrut yeni Dubai olarak adlandırılıyor.

Kabbani, Beyrut’a olan sevgisini “Beyrut Sevgilim” şiirinde şöyle ifade ediyor:

Nerden geldi Beyrut?
Kasvet sana
İnceydin, alımlıydın
Nasıl dönüştü cıvıl cıvıl serçeler
Yarasalara, gece kedilerine?”

Aynı zamanda Keanu Reeves ve Shakira gibi isimler de Libya asıllı ünlüler arasında. İşte Libya asıllı ünlüler:

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 2 ''Seray'ın Biraz Daha Cesarete İhtiyacı Var'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Halil Cibran

1883 yılında doğan Lübnan asıllı şair, yazar ve ressam olan Halil Cibran, gerek eserleri gerekse düşünce ve önemli konular üzerindeki yorumları İle uluslararası bir şöhrete kavuştu. Halil Cibran 1931 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde öldü.

Feyruz

Ülkemiz sanatçılarından Ajda Pekkan, Ümit Besen, Semiha Yankı ve Neşe Karaböcek gibi pek çok önemli ismin şarkılarını Türkçeye çevirdiği, Arap dünyasının önde gelen seslerinden biri olan Feyruz, sesi ve yorum gücü ile bir anda dünyanın en önemli seslerinden biri olmuştur. 1935 yılında doğan sanatçı, müzik kariyerini tamamıyla noktalamamıştır.

İlginizi Çekebilir:  Brain Test 2 ''Kubilay'ın Kapıyı Açmasına Yardım Et'' Sorusunun Cevabı Nedir?

Mahmud Derviş

Aslen Filistinli olan filozof ve şair Mahmut Derviş de Lübnan’da yetişen önemli isimlerden. Derviş, 1942 yılında Filistin’de doğmuş ve 2008 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde ölmüştür.

Amin Maalouf

Semerkant, Yüzüncü Ad, Afrikalı Leo ve Doğu’nun Limanları gibi mistik bir anlatımlara sahip romanları ile ün yapan Lübnan asıllı yazar Amin Maalouf özellikle 1988 yılında yazdığı Semerkant romanıyla tanınmıştır. Lübnan doğumlu ve Lübnanlı olan yazar, kitaplarını Fransızca olarak yazmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Buzdolabı Temizliği Nasıl Yapılır?

Shakira

Güney Amerika’lı sanatçı Shakira Isabel Mebarak Ripoll, Lübnan asıllı ünlüler arasında yer almaktadır. Shakira, babası Lübnanlı annesi Kolombiyalı bir aileden geliyor.

Keanu Reeves

Annesi ve babası Beyrut’ta bir gece kulübünde karşılaşmış ve Reeves, Lübnan’da doğmuştur. Her ne kadar Lübnan asıllı diyemesek de Lübnan’ın havasını solumuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat