Son Zamanlarda Artan İzmir Edebiyatı ve İzmir Abartısı

Son zamanlarda artan İzmir edebiyatı ve İzmir abartısı konusunda bir hayli dolu olduğumu belirterek yazıya başlamak istiyorum. Malûmunuz İzmir, ülkemizin güzide şehirlerinden; havas, suyu ve insanı ile diğer şehirlerimizden ayrılan bir muhit. Fakat son zamanlarda artan İzmir edebiyatı ve İzmir abartısı, artık “yeter” seviyesine ulaştı.

Sanki İzmir, laikliğin son, yıkılmaz, sarsılmaz kalesi, Cumhuriyetin numune şehriymiş gibi bir algı var. İzmir’de güzel bir şey olunca “İzmir farkı” Konya’da güzel bir şey olunca “kişi farkı” oluyor. Ülkemiz şovenistlerinin yepyeni icadı bu. İzmir şovenistliği. Her yerdeler; İnternette, işte, okulda, kuaförde kısacası hayatın her yerinde birileri size her an İzmir güzellemesi yapabilir.

Hatta o kadar ki, İzmir’de haber olan bir şeyi dahi aklamaya çalışan, aklını İzmir’le bozmuş insanlar var. İzmir fetişizmi de diyebileceğimiz bu abartı, özellikle sosyal medyada kendisine sıkça yer buluyor.

İzmir, güzel bir şehir, gerek insanı gerekse sosyokültürel anlamda diğer şehirlerimizden farklı ve bünyesinde değişik dünya görüşlerine sahip insanları barındıran bir yer. Bu özellikleri, onun şehir faşizmi yapılarak diğerlerinden üstün tutulmasına meşru bir zemin yapılması anlamına gelmez.

Örneğin Konya, İzmir’in tam karşıtı bir yer olarak verebileceğimiz ilk akla gelen şehir. Her şeyiyle İzmir’den ayrı. Fakat buradaki insanları, sırf Konya’da olduklarından ya da sırf Konyalı olduklarından değerlendirmek, İzmir’i savunan zihniyetle ters orantılı.

Çıkaralım İzmirli bir insanın profilini: Laik, cumhuriyetçi, Atatürkçü, evrensel, etnik ayrımcılığa karşı, fikirlere önem veren bireydir. Şimdi ülkenin diğer şehirlerine yaptığı ayrımcılıkla bu ne kadar orantılı?

Demem o ki İzmir’e, İzmir halkına dair gereksiz, anlamsız ve son derece tutarsız bir yaklaşım ve daha kötüsü İzmir’e karşı yine son derece kör taassup zihniyeti var. Bu zihniyete sahip bireyler için ülkenin doğusu bize ait değil, Cumhuriyet sadece İzmir’de yaşanıyor ve Türkiye Cumhuriyeti sadece İzmir’den ibaret.

İzmir şovenistliğinin revaçta olduğu bu günlerde İzmir edebiyatı ve İzmir abartısı yapanların kendilerini ne işle meşgul oldukları hakkında endişelenmeye davet ediyoruz.

Tamam İzmir sizin olsun, İzmir dünyanın en iyi, en yaşanabilir ve en münezzeh, refah ve mutlu şehri. Onun dışında kalan şehirler ve o şehirlerde yaşayan vatandaşlar, ülkede yaşamaya hakkı olmayan bireyler. Siz İzmir’de olduğunuz ve İzmir doğumlu olduğunuz için dünyanın en şanslı insanlarısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.