Maç Fazlasıyla Liderlik Nedir?

Maç fazlasıyla liderlik nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda futbolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”maç fazlasıyla liderlik” kavramından söz edeceğiz.

Maç Fazlasıyla Liderlik Nedir?

Bir takımın, aynı puanda olduğu ya da 1-2 puan gerisinde olduğu rakibinden önce maç yapması ve maçı kazanması ya da berabere kalması durumunda, tabloda rakibinin maçının sonucuna kadar zirvede yer almasıdır. Şayet, rakip takım puan kaybederse, söz konusu takım maç fazlasıyla değil eşit maç sayısıyla lider olur.

İlginizi Çekebilir:  Yeni İddaa Nasıl Oynanır? Kupon nasıl doldurulur?

Örneğin 10. haftaya Galatasaray ile Fenerbahçe 22 puanla girmiş ancak averaj nedeniyle Fenerbahçe lider olsun. Galatasaray, maçı Cuma günü kendi evinde; Fenerbahçe de Pazar günü deplasmanda oynasın:

  • Galatasaray, sahadan mağlup ayrılırsa ikincilik pozisyonunu sağlamlaştırır. Fenerbahçe berabere kalırsa 1 puan galip gelirse rakibiyle arasında 3 puan fark olur.
  • Galatasaray, berabere kalırsa maç fazlasıyla lider olur ancak Fenerbahçe, berabere kalır ya da kazanırsa yine lider olur.
  • Galatasaray kazanır, Fenerbahçe de kazanırsa lider yine Fenerbahçe olur ancak Fenerbahçe puan kaybederse Galatasaray, 11. haftaya lider olarak girer.
İlginizi Çekebilir:  Futbolda 9 Numara Nedir? Nerede Oynar? Mevkii ve Görevleri

Maç fazlasıyla liderlik, maçların farklı günlerde oynanmasından kaynaklanır. Özellikle üç büyüklerin maçları genelde Cuma-Cumartesi ve Pazar olarak ayrılmıştır. Ertelenen maçlardan dolayı da maç fazlasıyla liderlik ortaya çıkmaktadır.

Maç fazlasıyla lider olan takımlar, rakiplerine de psikolojik baskı kurar. Bu, maç fazlasıyla 1. olan takımın avantajı elde etmesi anlamına gelir. Bazen maç fazlaları, özellikle İspanya ve İngiltere liglerinde birkaç maç olabilir. Bu durumda, maçlar hafta içlerine alınır ve takımlar, maç eksiklerini bugünlerde kapatır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz