Futbolda Çok Yönlü Bek Nedir? Kime Denir? Görevleri Nelerdir?

Sizlere daha önceden çeşitli futbol mevkileri hakkında bilgiler vermiştik. Bugün ise Çok Yönlü Bek hakkında bilgilendireceğiz.

Futbolda değişen ve çoğalan taktiklerin sonucunda birçok mevki meydana gelmiştir. Bu mevkilerin asıl amacı takımın bütününe fayda sağlamaktan geçmektedir. Her bir futbolcunun en iyi nerede oynadığından ziyade bir taktik çerçevesinde nasıl oynadığına dikkat edilmesi en önemli şartlardan birisidir. Çok Yönlü Bek kavramı da bu şekilde doğmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Pozitif Futbol Nedir? Ne Demek?

Aslında Çok Yönlü Bekler Modern Bek ve Kanat Bek’ine benzerler. Savunma görevleri aynıdır ve en önemli özellikleri hücuma da katkıda bulunmaktır. Lakin Çok Yönlü Bekler hücum görevleri konusunda diğerlerinden ayrılmaktadır.
Daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz üzere Modern Bekler takımın genişlemesine yardımcı olurken Kanat Bekler hücumda bir kanat orta saha oyuncusuyla eş değerdir. Çok Yönlü Bekler ise hücumda takımın ihtiyacına göre pozisyon alırlar. Mesela Kanat Bekle oynayan takımların orta sahaları genellikle iki defansif orta sahadan oluşur. Çok Yönlü Bekler ise eğer takımın orta sahası zayıfsa hücumda orta sahayı doldurarak kanat oyuncularına alan açılmasını sağlar. Eğer kanat oyuncuları içeriye yönelmişse bir kanat oyuncusu gibi kanatları kullanır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda LCB ve RCB Nedir? Hangi Mevkide Oynar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara