Edebiyat

Manga Nasıl Okunur?

Manga, geçmişi 18. yüzyılın başlarına kadar uzanan bir çizgi roman türü olsa da Türkiye’de gelişimi Japon kültürünün yaygınlaşmasına dayanır. Kısa Japon çizgi romanı olarak tanımlanabilecek olan bu türün oldukça farklı çeşitleri bulunur. Özellikle bilim kurgu ve romantik mangalar ilgi çekmektedir.

Manga Okumaya Nereden Başlanır?

Mangaların büyülü dünyasına henüz yeni adım atıyorsanız manga okumanın klasik kitaplara göre biraz daha farklı olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Okumalar soldan sağa değil, sağdan sola ve yukarıdan aşağı doğru ilerler. Klasik kitapların aksine mangaları en sağdaki bulunan sayfadan okumaya başlamalısınız. Eğer fiziksel okuma yapıyorsanız kitabın ciltli bölümünün sağ tarafta kalmasını sağlamalısınız.

Manga okumasının nasıl yapılması gerektiğini bilmiyorsanız olayların akışı doğru ilerlemeyeceğinden anlamada kopukluklar yaşamanız olasıdır. Dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise; renklendirmelerdir. Mangalarda sık sık flashback olduğunu görebilirsiniz. Olay örgüsünde geçmişe gidildiğinin daha kolay anlaşılması arka planda siyah renk kullanılır.

Manga ve Anime Farkı Nedir?

Japon kültürünün ayrılmaz parçalarından olan manga ve anime genellikle birbirine karıştırılır. Bu karışıklığın temel nedeni animelerin önemli bir kısmının mangalardan esinlenerek geliştirilmiş olmalarıdır. Mangalar, Japon edebiyatının bir parçasıdır. Animeler ise; mangalardan yola çıkaracak hazırlanan Japon çizgi filmleridir. 

İnternetten Nasıl Manga Okunur?

Geçmişte mangalar daha çok fiziksel çizgi romanlardan okunmaktaydı. Ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte fiziksel kitaplar yerine manga internet siteleri tercih edilmeye başlanmıştır. Bu siteler sayesinde oldukça geniş yelpazede bir manga arşivine tek tıkla ücretsiz şekilde ulaşmanız mümkün olacaktır. Böylece günün hangi saatinde, nerede olduğunuzun hiçbir önemi olmaksızın manga okuyabilirsiniz.

Manga okuyabileceğiniz çok sayıda site bulunur. Ancak bu sitelerin her birisinin yeterince kaliteli olduğunu söylemek mümkün değildir. Mangalarda eksik sayfalar çıkarak olayın akışından kopmanıza neden olabilir ya da başladığınız serinin bazı bölümlerine ulaşamayabilirsiniz. Bu nedenle mangasehri.com gibi kaliteli siteleri tercih etmenizde fayda vardır. 

Okuyacağınız ilk mangaya karar verirken ise; öncelikle ilgi alanınızı belirlemeniz önemlidir. Böylece seçenekleri azaltabilir ve kendinize hitap eden alternatifleri okumaya başlayabilirsiniz. Ayrıca başlangıç aşamasında Kimetsu no Yaiba, Tokyo Revengers, Jujutsu Kaisen, Naruto, Dragon Ball gibi milyonlarca okuyucuya ulaşmayı başaran seçeneklere şans verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.