Memento Mori Ne Demek?

Memento mori ne anlama geliyor? Memento mori ne demek? Latincedeki en güzel ve anlamlı sözlerden bir tanesi de “memento mori” sözüdür. Daha önceki yazılarımızda çeşitli Latince sözlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “memento mori” sözünden bahsedeceğiz.

Memento Mori Ne Demek?

Memento: Hatırlamak, unutmamak.
Mori: Ölüm, ölmek.

Ölüm gerektiğini unutma, öleceğini unutma veya öleceğini hatırla anlamlarına gelen Latince bir söz. Carpe Diem ile birlikte Latincedeki önemi sözlerden biri olan Memento Mori sözü, ölümün gerçek olduğunu ve hayattaki tek gerçeğin ölüm olduğunu ifade eden bir cümledir.

Carpe Diem her ne kadar “anı yaşa” anlamına gelse de Memento Mori, bunun tam tersidir. Ölümün insanlar tarafından göz ardı edildiğini ve ölümün zaman zaman unutulduğunu belirten bu söz, insanların ölümü düşünerek hareket etmeleri gerektiğini ifade eder.

Memento vivere sözü, “unutma yaşıyorsun” anlamıma gelir, memento mori ise “öleceğini hatırla” anlamına gelmektedir. Bir hayat felsefesi olarak kabul edeceğimiz bu söz, anlamı bakımından Latincedeki en güzel sözlerden biridir.

Her nefis ölümü tadacaktır: Külli nefsin zaigat’ül mevt” ayeti ile aynı anlamlara gelen ve tek gerçeğin ölüm olduğunun altını çizen bu söz, gerçekten de insanların hayat felsefesi haline gelmesi gereken bir sözdür.

Fani olduğunu hatırla, unutma öleceksin, bir gün öleceksin gibi alternatif anlamlara da gelen bu söz, hayatımızın hiçbir anında aklımızdan çıkmaması gereken bir sözdür: Memento Mori

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: