Ekonomi

Merkez Bankası Fonlama Ne Demek?

Ekonomi kategorimizde bankalar ve borsa, merkez bankası hakkında detaylı bilgiler vermeye devam ediyoruz. Merak ettiğiniz soruların hepsine sitemizin arama kutucuğunu kullanarak ulaşabilirsiniz. Bildiğiniz üzere merkez bankası piyasaya borç para verir. Merkez bankasının açıkladığı faiz oranları da bankalara verilen borç paranın kirası olarak ifade edilmektedir. Peki merkez bankası fonlama ne demek? Hızlıca bu soruya cevap verelim.

Merkez bankası fonlama işlemi gecelik ya da haftalık olarak gerçekleşebilir. Bu piyasaya yani bankalara verilen borç parayı ifade etmektedir. Merkez bankası fonlama işleminin asıl amacı piyasanın likit ihtiyacını anlık olarak giderek tıkanıklıkları açmaktır. Açıklanan faiz oranlarını ise fonlama faizi şeklinde ifade etsek doğru söylemiş oluruz. Teknik olarak böyle bir terim bulunmasa dahi fonlama kelimesini ifade etmek için kullanılmıştır. Dünya üzerinde yalnızca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası değil, tüm ülke bankaları bu tür fonlama işlemlerini piyasaya hareket katmak ve anlık nakit ihtiyaçlarını çözmek amacıyla yaparlar. Konu hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmına bırakabilirsiniz. Ekonomi kategorisinde bulunan hiçbir yazımız yatırım tavsiyesi yerine geçmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds