Biyografi

Nureddin Nebati Kimdir? Kaç Yaşında? Görevi? Eşi?

Nureddin Nebati kimdir, nereli ve kaç yaşında, görevi nedir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından binlerce kişinin biyografisini ve bazı siyasilerin yaşamlarını burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise ayrıca Nureddin Nebati’den söz edeceğiz.

Nureddin Nebati Kimdir?

  • Hazine ve Maliye Bakanı.

1964 yılında Şanlıurfa’da dünyaya gelen Nureddin Nebati’nin annesi Emine Hanım babası ise Süleyman Bey’dir. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde tamamlamıştır. Sonrasında yine aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Ayrıca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında da doktora derecesini de almıştır. Tekstil alanında çalışan Nureddin Nebati, akaryakıt istasyonu işletmeciliği de yapmıştır. Nureddin Nebati, Adalet ve Kalkınma Partisi 4. Olağan Kongresi’nde MKYK Üyesi seçilmiştir. 2014-2015 arasında Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan yardımcısı olarak da görev almıştır. Nureddin Nebati, bunun yanı sıra 24. dönem İstanbul ve 25. dönem Şanlıurfa milletvekilliği de yapmıştır. Nureddin Nebati, orta düzey İngilizce, başlangıç seviyesinde Arapça bilmektedir. Evlidir ve dört çocuk babasıdır.

Nureddin Nebati’nin Hazine ve Maliye Bakanı olmadan önce Berat Albayrak ile çekilen fotoğrafı.

2 Aralık 2021 tarihli Resmi Gazete’ye göre Lütfi Elvan’dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığına Nureddin Nebati getirilmiştir. Nurettin Nebati’nin Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanması sosyal medyada geniş yankı uyandırırken Nebati’nin yeni görevinde ne kadar süre kalacağı da şimdiden merak konusu oldu. Sosyal medyada ayrıca Nureddin Nebati’nin FETÖ elebaşı Fethullah Gülen ile çekilen fotoğrafları da vatandaşlar tarafından paylaşılıyor.

kaynak:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.