Ekonomi

Merkez Bankası Sıkılaştırma Ne Demek?

Ekonomi kategorimizde Merkez Bankası hakkında yüzlerce terim hakkında detaylı bilgileri sizinle paylaştık. Evet, bu makalemizde de haberlerde sıkça duyduğunuz ancak tam olarak ne anlama geldiğini bilmediğiniz ‘merkez bankası sıkılaştırma, sıkı para politikası ne demek?’ sorularına cevap vereceğiz. Aslında Merkez Bankası Sıkılaştırma Demek, sıkı para politikası uygulanması ile aynı anlama gelmektedir. Kemer sıkma politikası doğrudan bu anlama gelmese de bu tür bir tedbire işaret ediyor olabilir.

Merkez bankasının temel amacı, ülkedeki para politikaları ile ilgili radikal ve etkili kararlar alarak sürdürülebilir bir ekonomi alanı yaratmak olmalıdır. Bundan dolayı genişletme, sıkma uygulamaları da bu olgunun getirdiği bir durumdur. Ülkede enflasyon arttığında para birimi değer kaybeder. Böyle bir durumda paranın daha da bollaşması gibi bir durumda daha da önüne geçilemez bir olumsuzluk ile karşılaşabilirsiniz. Bunun için merkez bankası sıkılaştırma yaparak para arzını limitler. Böylelikle para biriminin kendi iç piyasasında değer kaybetmesi engellenerek enflasyon frenlenmiş olur. Ancak bu önlemin işe yaramadı büyük bir tartışma konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds