Ekonomi

Merkez Bankası Piyasayı Fonladı Ne Demek?

Ekonomi kategorimizde önceki makalelerimizde çok detaylı olarak Merkez Bankası tarafından kullanılan ilginç terim ve tabirlerden bahsetmiştik. Bu makalemizde ise internette aratılan ancak hiçbir yerde bulunmayan bir tabirden bahsedeceğiz. Merkez bankası piyasayı fonladı, birçok gazete ve haber sitesinde sıkça görülmektedir. Öncelikle bunun anlamına bakalım ve iyi birşey olup olmadığını anlamaya çalışalım.

Fonlamak demek, kısaca kaynak sağlamak anlamına gelmektedir. Merkez Bankası ise piyasayı çoğunlukla repo ihaleleri vasıtasıyla fonlarlar. Böylelikle piyasaya karşılığı olan para satmış olurlar diyebiliriz. Bu türden bir yöntemin kullanılmasının elbet birçok sebebi bulunmaktadır. Merkez Bankası piyasayı fonladı demek, piyasaya ardında bir karşılık olan parayı piyasaya sattığı anlamını taşır.

Aynı zamanda bu tabire birçok farklı yerde rastlamanız mümkündür. Örneğin, bankalar belirli projelere fonlama sağlayabilir. Bu sayede kişi veya kurumlar yapacakları proje için gerekli kaynağı sağlamış olurlar. Aslına bakarsanız ülke piyasalarına yapılan da buna benzer. Çarklar takılmaya başladığında, dolaşıma para sokarak hareket oluşması sağlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds