Mesalih Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Mesalih nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Mesalih kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “mesalih” kelimesinden söz edeceğiz.

Mesalih Nedir? Ne Demek?

  • İşler
  • Devlette işleri olan kimseler

Kelime, daha çok ”devlet dairelerinde işi olan kimseler” anlamında kullanılsa da sözlük anlamı ”işler” şeklindedir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Mesalih Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir. Kelime, maslahat sözcüğünün çoğuludur. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Mesalih Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”mesalih” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Eshabı mesalih : Resmi dairelerde işlerini takip eden kimseler anlamına gelir.

Mesalih Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Buna göre kabaca insanın yakın hayatının düzeni ve buradaki mesalih söz konusu olduğunda ortaya çıkan meseleleri makul bir şekilde, yani Allah’ın insana verdiği akıl ve vahiy’e bağlı bir şekilde halletme faaliyetini yürütme kabiliyetine, “akl-ı me’âş” adı verilirken; fert olarak, yalnız başına dünyaya gelen insanın, dünya hayatını, fert olarak yalnız başına öldükten sonra (çünkü ölüm de doğum da bireyseldir, her insan onu tek başına, yapayalnız idrak eder) yaşayacağı Öteki hayat (el-hayatü’l-âhire) ile irtibatlı olarak, ahiret hayatl ufkunda, ve dünya hayatının meselelerini müzakere etme kabiliyetine ise, “akl-ı me’âd” denilmektedir. Modern dünyada bütün gelecek hesapları akl-ı me’âşa dayalı olarak yapılıyor. Aklı me’âş ise sadece yakın hayatımızla ilgilidir.

Medeniyet Meselesi, Tahsin Görgün

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: