Vizyoner Nedir? Kime Denir? Vizyon Sahibi Olmak Nedir?

Gerek insanlar gerekse kurumlar için kimi zaman “vizyoner” kelimesini kullanmışızdır. “Vizyoner biri, vizyoner bir marka veya vizyonerlik” bu gibi ifadelerle vizyoner kelimesine cümle içinde sıkça yer verdik. Peki vizyoner nedir, ne demek, kime denir, sözlük anlamı nedir? 

Vizyoner olmak veya vizyon sahibi olmak deyimlerinin anlamını daha iyi kavrayabilmek için “vizyon” kelimesinin karşılığına bakmak gerekir. 

Vizyon Nedir? 

Kurumların veya kişilerin gelecekte ne yapmak istediklerinin net olarak karşılığına “vizyon” denir. Bu çerçevede vizyoner olmak da vizyon sahibi olmak da aynı anlamlara çıkar. 

Vizyoner Nedir? 

Geçmişte veya şimdiki zamanda takılı kalmayıp planları ve hedefleri daha çok geleceğe yönelik olan kişi ve kurumlar için “vizyoner” ifadesi kullanılmaktadır. 

Vizyoner kişi ve kurumlar, sadece içinde bulunduğu zamanı ve şartları değil geleceği de düşünerek planlar üretir. Bu vizyoner bir kişilik ve karakter için olmazsa olmaz ön şarttır. 

Bir Vizyoner: Elon Musk 

Elon Musk için vizyoner ifadesini kullanmak hiç de yanlış olmaz. Her ne kadar ekonomik bir getirisi olsa da elektrikli otomobil üreticisi Tesla ile uzay araştırmaları yapan SpaceX’in kurucusu ve ortaklarından olan Elon Musk, vizyoner ifadesini fazlasıyla hak ediyor. Onu vizyoner yapan ise insanlık adına “gelecek” için çalışması. 

Ülkemiz için konuşursak, önemli kurumların veya önemli mevkilerin başından bulunan insanların sadece günü kurtarmak için çözümler ürettiğini görüyoruz. Mesela merkez bankası, doların ateşini söndürmek için faizleri indirip yükseltiyor fakat hiçbir yapısal reform yapmıyor. Zira merkez bankası da vizyoner bir kurum olmaktan çok çok uzakta. Bu sadece modern ve akılda kalıcı bir örnek. Daha nice vizyonsuzluk örneği var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: