Müddeiumumi Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Müddeiumumi nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Müddeiumumi kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Müddeiumumi” kelimesinden söz edeceğiz.

Müddeiumumi Nedir? Ne Demek?

  • Savcı
  • Kamu avukatı

Osmanlı Devleti’nde savcılık görevini yapan kimselere denir. Eski zamanlarda hukuk eğitimini tamamlamış ve adli idare görevinde bulunan kişidir. Milletin genel haklarını korur ve kamu adına iddianame düzenleyebilir. Hakları ve yetkileri geniştir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  İpten Kazıktan Kurtulmuş Nedir? Ne Demek?

Müddeiumumi Kelimesinin Kökeni?

  • Arapça

Kelime, dilimize Arapçadan geçmiştir ve aslı müddei-i umumi şeklindedir. Müddei, iddia eden anlamına gelir. Umum ise Arapça ”kamu” anlamına gelmektedir. ”Kamu adına iddiada bulunan kişi” tanımlaması, kelimenin tam karşılığıdır. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Mercedes Nasıl Yazılır? Telaffuz Edilir?

Müddeiumumi Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”müddeiumumi” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Savcılık görevinde bulunan kişileri belirtmek için kullanılmaktadır.

Müddeiumumi Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Müddeiumumi babanızı bu beladan kurtardı mı kurtarmadı mı?” “Kurtardı.” “Demek bu Müddeiumumi sizin dostunuz?” “Çok para alır ama, gene de dostumuz.” “Pekiyi, Yörükleri perişan edip, donlarına kadar babanız onları soyup, sattığı tarlaları bir hilesini bulup, ellerinden geri aldı mı almadı mı?”

İnce Memed 3, Yaşar Kemal

İlginizi Çekebilir:  İfham Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara