Mesut Yılmaz Kimdir? Aslen Nereli? Kaç Yaşında? Siyasi Hayatı ve Görüşü

Türk siyasi tarihin en önemli isimleri arasında yer alan Mesut Yılmaz kimdir? Daha önceki yazılarımızda Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden ve siyasi hayatlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Mesut Yılmaz’dan söz edeceğiz.

Mesut Yılmaz Kimdir?

Ahmet Mesut Yılmaz, Türk siyasetçi, eski başbakan ve parti genel başkanı. 1991 ve 1999 yılları arasında toplamda 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık koltuğuna oturan ve çeşitli bakanlıklar üstlenen Mesut Yılmaz, 1991 ile 2003 yılları arasında da Anavatan Partisi’nin genel başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Mesut Yılmaz, 1983 yılında siyasi hayatına başlayan (Refah Partisi ile aynı yıl kurulmuştur) Anavatan Partisi’nin (ANAP) kurucu üyeleri arasında yer almış ve Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuştur. Yılmaz, ilk kez 1983 genel seçimlerinde ANAP Rize milletvekili olarak Meclis’e girmiştir. Mesut Yılmaz ayrıca 1986 ve 1990 yılları arasında Turgut Özal hükumetlerinde Dış İşleri Bakanı ve Kültür ve Turizm Bakanı olarak görev yapmıştır. Anavatan Partisi’nin Genel Başkanı Yıldırım Akbulut’un istifa etmesinin ardından 1991 senesinde yapılan kongrede yeni başkan seçilen Mesut Yılmaz böylece Başbakan olmuştur. Yılmaz, 1995 Türkiye Genel Seçimleri’nin akabinde kurulan koalisyon hükumetlerinde de yine başbakan olarak görev yapmıştır. 1997 ile 1999 yılları arasında da başbakan olarak görev yapan Mesut Yılmaz, 2000 ile 2002 yılları arasında Demokratik Sol Parti- Milliyetçi Hareket Partisi ve Anavatan Partisi koalisyonunda devlet bakanı ve başbakan yarımcısı olarak görev yapmıştır. Anavatan Partisi’nin 2002 Türkiye Genel Seçimleri’nde Meclis’e giremeyince istifa eden Mesut Yılmaz, 2007 senesinde Türkiye Genel Seçimleri’nde Rize’den bağımsız aday olarak milletvekili seçilmiştir. Anavatan Partisi ve Doğru Yol Partisi’nin birleşmesi sonucu kurulan Demokrat Parti’de siyasi yaşamına devam eden Yılmaz, 2004 senesinde Yüce Divan’da yargılanmıştır. Mesut Yılmaz’dan önce hiçbir başbakan Yüce Divan’da yargılanmamıştı. Yılmaz bu yönüyle diğer başbakanlardan ayrılır.

İlginizi Çekebilir:  Instagram Fenomeni Selen Cebe Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Sevgilisi? Boyu?

Hayatı – İlk Gençlik Yılları

Mesut Yılmaz, 6 Kasım 1947 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi ve orta-öğrenimine Avusturya Lisesi’nde başladı. Yılmaz daha sonra İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu ve 1971 yılında üniversite eğitimi için Ankara’ya geldi. Yılmaz burada Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat Bölümü’nden mezun oldu. 1972 ile 1974 yılları arasında Almanya’nın Köln Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans çalışması yapan Yılmaz, 1975 ile 1983 yılları arasında kimya, tekstil ve ulaştırma sektörlerinde, çeşitli özel şirketlerde yönetici olarak görev yaptı

İlginizi Çekebilir:  Sevim Tanürek Kimdir? Nasıl ve Ne Zaman Öldü? Ölüm Nedeni Nedir?

Mesut Yılmaz’ın Bakanlığı

  • 1983 yılının mayıs ayında kurulan Anavatan Partisi’nde kurucu üye ve Genel Başkan yardımcısı oldu
  • 29 Kasım 1987 seçimlerinde yeniden Rize milletvekili seçildi
  • 15 Haziran 1991 tarihinde yapılan Anavatan Partisi Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa seçildi
  • 24 Aralık 1995’te yapılan genel seçimler sonrası Anavatan Partisi ile Doğru Yol Partisi tarafından oluşturulan 53. hükumetin başbakanı olarak görev yaptı.
  • 28 Şubat sürecinde mecliste muhalefet milletvekilleri azınlıkta olmasına rağmen, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Demirel’in eski partisi DYP’den kendine yakın milletvekillerini istifa ettirerek onları Demokrat Türkiye Partisi adı altında toplayıp ANAP-DSP-DTP koalisyonuna (ANASOL-D hükümeti, 55. hükümet) sokmasıyla 20 Haziran 1997’de üçüncü kez başbakan oldu. 25 Kasım 1998’de, Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) kendisi ve devlet bakanı Güneş Taner için verdiği gensoru önergelerinin TBMM’de kabul edilmesinden sonra istifa etti.
  • 18 Nisan 1999 tarihinde yapılan genel seçimlerde Anavatan Partisi büyük bir oy kaybına uğrasa da DSP-MHP-ANAP koalisyonunda yer aldı. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı oldu.
İlginizi Çekebilir:  Sosyal Medya Fenomeni Rızacan Durmuş Kimdir? Nereli ve Kaç Yaşında? Sevgilisi? Boyu?

Özel Hayatı

Aslen Hemşinli olan Mesut Yılmaz, Rize’nin Çayeli ilçesinin Çataldere köyündendir. Almanca ve İngilizce bilen Mesut Yılmaz, 1975 yılında Berna Hanım ile tanışmış ve 1976 yılında evlenmiştir. Çiftin bu evliliğinden Yavuz ve Hasan adında iki çocuğu dünyaya gelmiştir.

Hakkında Yazılan Kitaplar

  • Faruk Bildirici, Hanedanın Son Prensi (2007)
  • Hakan Şanlıtürk, Maratoncunun Molası: Mesut Yıllardan Notlar (2004)

Mesut Yılmaz ile İlgili Aramalar

Google’da Mesut Yılmaz ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; mesut yılmaz milletvekilimi 2018 mesut yılmaz kaç yaşında mesut yılmaz kanser mesut yılmaz hasta mı mesut yılmaz nilüfer yılmaz mesut yılmaz berna yılmaz mesut yılmaz ermeni mi yazar mesut yılmaz kimdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara