5 Bin TL Maaşı Beğenen Çıkmadı! Afganistan’dan 150 bin Çoban İthal Edilecek

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, yaptığı açıklamada 5 bin lira maaş ödenmesine rağmen çalıştıracak çoban bulamadıklarını ifade etti. 

AFGANİSTAN’DAN 150 BİN ÇOBAN

Küçükbaş hayvancılık sektörüne dair çeşitli sorunları ve gündeme ilişkin konuları basın mensupları ile birlikte değerlendiren Nihat Çelik, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

İlginizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanı’nın Tek Başına Yaptığı İşlemler Nelerdir?

“Türkiye’de çoban meselesi çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün problemleri çözülemez. İnsanlar hayvancılık yapmak istiyor ama çoban konusunda dertli. Meralarımız, coğrafyamız ve iklim şartlarımız yeterli. Fakat çoban bulamadığımız için hayvancılık yapamıyoruz. Halihazırda 150 bin çoban açığımız var. Bunun için Afgan çoban ithal etmek istiyoruz”

“TARIM BAKANI SICAK BAKIYOR”

İlginizi Çekebilir:  Windows Güncelleştirme Kapatma Nasıl Yapılır?

Türkiye gazetesinde yer alan habere göre küçükbaş hayvan yetiştiricilerin de Afganların çoban olarak alınmasını istediklerinin altını çizen Nihat Çelik ayrıca şu ifadelere yer verdi: 

“Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştük. Kendisi de Afgan çoban konusuna sıcak bakıyor. Öyle ki, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çalışma izni meselesini bile ele almışlar. Şu anda mevzuat çalışmaları sürüyor. Olumlu sonuçlanmasını bekliyoruz. Halihazırda birçoğu kaçak çalışıyor. Yasallaştığı zaman rahat çalışabilecekler. Bakarsınız, ilerleyen zamanlarda ailelerini de getirirler. Avrupa’da nereye gidersen git, bu işleri aileler yapıyor. Üç bin hayvana iki üç kişi bakıyor”

İlginizi Çekebilir:  Flakka Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı? Zombiye Dönüştürdüğü Gerçek mi?

Başlık ve içerik “haberler.com” adresinden alınmıştır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara