Seçilen Bir Ders Daha Sonra Bırakılır mı? Üniversitede Dersi Bırakmak ve Dersten Çekilmek Oluyor mu?

Üniversitede dersi bırakmak ve dersten çekilmek oluyor mu? Seçilen bir ders daha sonra dönem içindeki başka bir dersle değiştirilir ya da dersten çekilme imkanı mıdır? Daha önceki yazılarımızda üniversitelerdeki çeşitli sorunlardan söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “dersi bırakmak” veya “dersten çekilmek” konularından söz edeceğiz.

Seçilen Ders Bırakılır mı?

Üniversitelerde eğitim öğretim yılının başlamasından bir hafta önce öğrenciler için üniversitenin öğrenci işlerinden ya da bilgi portalından ders seçimi ile ilgili bir bölüm açılır ve öğrenciler seçmeli, zorunlu ya da alan dışı derslerini kredileri kadar alırlar. Üniversitelere göre değişen bu kredi miktarınca öğrenciler ders seçimlerini yapar ve kontenjan da varsa derse kaydolurlar.

Ders seçimi haftasında öğrenciler seçtikleri dersleri bırakabilir ve yerine başka bir ders seçebilirler. Bu haftalarda dersi bırakmak veya seçmek serbest bırakılır ancak daha sonraki haftalarda ders bırakmak kolay olmayabilir.

Onaya gönderilen ders seçme işlemlerinin ardından bir sonraki haftada dersler işlenir (genelde) ve ondan bir sonraki hafta ise ”ekle-bırak” haftası olarak kabul edilir. Yani bu haftada öğrenciler, seçtikleri derslere girer ve ders ve işleyiş hakkında bilgi aldıktan sonra dersi almaya devam edebilir ya da dersi bırakabilir.

Sorumuzun cevabına gelirsek, evet, seçilen bir ders daha sonra bırakılabilir. Ekle-bırak haftasında öğrencilerin buna dikkat etmesi gerekiyor. Nitekim bu haftadan sonra sadece dersten çekilme (withdraw) imkanı doğuyor. Bu ise dersin yerine başka bir ders değil, dersi tamamen bırakma anlamına geliyor. Bu durum kredi sıkıntısı çeken öğrenciler için seçilen dersin kredisinin boşa gitmesi anlamındadır. Bu yüzden ders seçme veya bırakma işlemlerine hassasiyet göstermek gerekiyor.

Seçilen Ders Daha Sonra Bırakılır mı ile İlgili Aramalar

Google’da seçilen dersler bırakılır mı ile ilgili arama yapan kullanıcılar aynı zamanda şunları da aradı; izu ders seçimi alttan ders alma sınırı 30 akts zorunlu mu akts aşılırsa ne olur seçmeli ders almadan mezun olunur mu kredi yetmediği için ders alamamak üniversitede seçmeli dersleri seçmezsek ne olur üniversite seçmeli dersler yönetmeliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber