Deyimler ve Atasözleri

Meteliğe Kurşun Atmak Ne Demek? Anlamı Hikayesi ve Aslı Nedir?

Meteliğe kurşun atmak deyiminin hikayesi nedir? Meteliğe kurşun atmak deyimi ne anlama geliyor? Atasözleri ve deyimler sözlüğünde önemli bir yeri olan ve gündelik hayatta kullanımına sıkça rastladığımız meteliğe kurşun atmak deyimi, esasen ne anlama gelir? Metelik ne demek? Daha önceki yazılarımızda atasözleri ve deyimler külliyatından önemli sözleri burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca meteliğe kurşun atmak deyiminden söz edeceğiz. Meteliğe kurşun atmak deyimi nedir? Ne anlama geliyor? 

Metelik Nedir? 

Osmanlı Devleti zamanında 10 kuruşa denk gelen madeni para olan metelik, aynı zamanda değersiz veya çok az bir değeri olan paraya verilen isimdir. 

Kurşun Atmak Nedir? 

Kurşun atmak, bildiğimiz anlamında bu deyimde kullanılmıştır. 

Meteliğe Kurşun Atmak Ne Demek? 

Çok parasız kalmak, parasızlıktan ne yapacağını şaşırmak anlamında kullanılır. Genellikle kişilerin parası olmadığı vakitlerde bu deyim sıklıkla kullanılmaktadır. 

Meteliğe Kurşun Atmak Deyiminin Hikayesi Nedir? 

Bu deyim, eskiden Osmanlı kabadayıları arasında yaygınlık kazanmış bir sözdü. Şöyle ki kabadayılar, parasız kaldıkları zaman “meteliğe (çok az bir paraya) kurşun atıyoruz” derlerdi. Bu deyimin burada kullanılan anlamı ise çok az bir paraya aslında ederi daha fazla olan (adam öldürmek gibi) şeyleri yapmaya mecbur kalmaktır. 

Parasız kalındığında kişinin ekonomik durumu için “meteliğe kurşun atıyor” deyimi kullanılır. Fakat bu söz, sıradan bir durum için değil ekstrem bir durum için kullanılmış fakat daha sonra halk arasında da yaygınlık kazanmıştır. 

Atasözleri ve deyimler külliyatında bu seferki yazımız “meteliğe kurşun atmak” deyimi üzerine olmuştur. Hepsi ve daha fazlası için sitemizin “Deyimler ve Atasözleri” kategorisine tıklamanız yeterli olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.