Spor

Basketbolda Bench Nedir? Neye Denir?

Basketbolseverlerin yakından bildiği fakat basketbola yeni başlayanlar veya ara ara takip edenler için tuhaf bir kavram olarak karşımıza çıkan “bench” nedir? Basketbolda bench neye denir? Basketbolda kullanılan “bench” terimi aynı zamanda çeşitli spor dallarında da kullanılmaktadır.

Basketbolda Bench Nedir? 

Basketbolda, sahanın kenarında bulunan yedek oyuncuların oturdukları yere “bench” ismi verilmektedir. İngilizcede bench, oturak/bank anlamlarına gelir. 

Toplamda 12 kişiden oluşan basketbol kadrosunun 5’i ilk; 7’si sonradan oyuna dahil olmak üzere giren  oyunculardan oluşmaktadır. 

İlk beşte, teknik nedenlerden veya başka bir nedenden dolayı koç tarafından oyuncu değişikliği yapıldığında benchten bir oyuncu sahaya gelir ve sahadaki oyuncu benche çekilir. 

Genellikle iyi birer havlu sallayıcı olan bench müzminleri özellikle NBA’de klasikleşen görüntülerle akıllarda yer edinmiştir.

during Game Six of the 2015 NBA Finals at Quicken Loans Arena on June 16, 2015 in Cleveland, Ohio. NOTE TO USER: User expressly acknowledges and agrees that, by downloading and or using this photograph, user is consenting to the terms and conditions of Getty Images License Agreement.

Benchten Gelmek 

Basketbolda taktik, verimlilik ve süreklilik açısından ilk 5’in dışında yer alan (Bench oyuncuları) oyuncuların skora katkı sağlamaları takım için epey iyi olacaktır. Koç’un sahaya sürdüğü ilk 5, sakatlık ve yorgunluk gibi faktörler göz ardı edildiğinde sahada görmek istediği, ideal 5’tir. Örneğin takımın oyun kurucusu oyundan alındığında Benchten gelen oyuncu faydalı olursa takım için faydalıdır. Çünkü Koçun asıl amaçlarından biri oyundan aldığı oyun kurucuyu dinlendirmektir. 

2017-2018 NBA finallerinde LeBron James’in en ve Koç Lue’nun en çok sıkıntı duyduğu mesele, benchten gelen oyuncuların neredeyse hiçbir katkı vermemesi olmuştu. LeBron’un ortalama 43-44 dakika sahada kaldığı sürede dinlenme fırsatı bulamaması Cleveland’ın bu ve geçtiğimiz finallerde kaybetmesinin en önemli nedenlerinden biriydi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi