Deyimler ve Atasözleri

Sakız Olmak Nedir? Ne Demek?

Sakız olmak nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Sakız olmak deyiminin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Sakız olmak” deyiminin söz edeceğiz.

Sakız Olmak Nedir? Ne Demek?

Bir konunun veya durumun gereğinden fazla konuşulması sonucu değerini kaybetmesi, eski önemini yitirmesi veya bir konu ya da durumun herkes tarafından dile getirilmesi durumlarını açıklamak için kullanılır. Sakız olmak deyimi, daha çok ”milletin ağzına sakız oldu” şeklinde kullanılmaktadır.

Sakız Olmak Deyiminin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılan ”Sakız olmak” deyimi, daha çok ”milletin ağzında sakız olmak” şeklinde kullanılır.

Sakız Olmak Deyiminin Cümle İçi Kullanımı

Evet her şey karşın kahraman olarak erdemli biri seçilmedi. Neden seçilmediği açıklanabilir. Çünkü artık zavallı erdemli adamı rahat bırakma zamanı geldi; çünkü erdemli insan sözü artık herkesin ağzına sakız oldu; çünkü erdemli adam bir yük atı gibi görüldü ve üzerine binmeyen, kamçılamayan ve eline ne geçtiyse vurmayan tek bir yazar bile kalmadı; çünkü erdemli adam iliğine kadar sömürüldü, onda artık erdemin gölgesi bile kalmadı, geriye yalnızca etle kemik kaldı; çünkü artık erdemli insana ikiyüzlüce davranılıyor; çünkü artık ona saygı duyulmuyor.

Ölü Canlar, Gogol

Kaynak: 1000kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.