Mine Söğüt Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşında? Kiminle Evli? Kitapları

Mine Söğüt kimdir, nereli ve kaç yaşında, kitapları ve eserleri neler, hangi alanda yazılar yazıyor? Daha önceki yazılarımızda çeşitli meslek gruplarından yüzlerce kişinin hayat hikayesini burada sizlerle paylaşmıştık. Bu yazımızda ise kısaca Mine Söğüt’ten söz edeceğiz.

Mine Söğüt Kimdir?

  • Türk yazar ve gazeteci

1968 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Mine Söğüt’ün babası bir deniz subayıydı. Lise eğitimini Kadıköy Kız Lisesi’nde tamamlayan Söğüt, aynı yıl babasını kaybetti. Ardından lisans eğitimine 1985 yılında İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümünde başladı.

Söğüt, gazetecilik kariyerine ise 1990 yılında bölümden mezun olduktan hemen sonra Güneş Gazetesi’nde başladı. Gazetenin İnsan Hakları Servisi’nde muhabirlik yapan Mine Söğüt, gazetenin faaliyetlerine son vermesinin ardından Tempo Dergisi ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde bir dönem çalıştı.

3 yıllık gazetecilik deneyiminin ardından 1993 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin düzenlediği bir yarışmada mansiyon alarak kariyerini taçlandıran Söğüt, 1996 ile 2000 yılları arasında Haberci isimli bir televizyon belgeselinin metin yazarlığını üstlendi. Söğüt ayrıca 1991 ile 2001 yılları arasında Öküz Dergisi’ne yazdığı yazıları ile popülerliğini artırdı. 15 yıla yakın bir profesyonel gazetecilik kariyerini 2000’lerin ortalarına doğru bırakan Mine Söğüt, 2005 yılına kadar da Cihangir Postası isimli yerel bir gazetenin gönüllü editörlüğünü yapmıştır. Mine Söğüt 2013 yılından beri Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Mine Söğüt Kitapları

Mine Söğüt’ün ilk kitabı, biyografi türünde olan Adalet Cimcoz: Bir Yaşam Öyküsü Denemesi olmuştur. Yazarın ilk romanı ise Beş Sevim Apartmanı / Rüya Tabirli Cin Peri Yalanları’dır. Diğer romanları ise şöyledir,

  • Kırmızı Zaman
  • Doğan Kardeş
  • Aşkın Sonu Cinayettir (Pınar Kür ile yaptığı söyleşi) 2006- Evrest Yayınları
  • Şahbaz’ın Harikulade Yılı 1979 (2007)
  • Deli Kadının Hikayeleri
  • Gergedan (Büyük Küfür Kitabı)
  • Madam Arthur Bey ve Hayatındaki Her Şey
  • Dolapdere – Kürt Kediler ve Çingene Kelebekler

Özel Hayatı

Oldukça marjinal ve sıra dışı bir kişilik olan Mine Söğüt karikatürist Bahadır Baruter ile evlidir. Zaman zaman Cumhuriyet gazetesinde yazdığı köşe yazıları ile gündeme gelmektedir. Bu yazılarından biri de ‘domuz da yeriz’ yazısıdır.

Canan Kaftancıoğlu’nun eski twitlerinin yeniden gündem olması üzerien Cumhuriyet gazetesi köşe yazarı Mine Söğüt bir yazı kaleme almış ve yazısında ”Solu birbirine yedirtmeye çalışan iktidara dönüp hep birlikte ‘Biz domuz da yeriz, sizi de yeriz ama birbirimizi yemeyiz’ diyebilmeliyiz.”  ifadelerine yer vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.