Biyografi

Miyase İlknur Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Ne İş Yapıyor?

Miyase İlknur kimdir, nereli ve kaç yaşında? Miyase İlknur, 1963 yılında Elazığ’da doğan Türk gazeteci, yazar ve Türkolog’dur. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji bölümünden mezun olmuştur. Gazetecilik kariyerine öğrencilik yıllarında başlamış ve Türk Haberler Ajansı, Milliyet ve Günaydın gazetelerinde yazılarına yer verilmiştir. Aynı zamanda Nokta dergisinde de yazıları yayınlanmıştır.

Alevilik konusunda öne çıkan bir isim olan Miyase İlknur, 1989 yılında Alevilikle ilgili bir öneri sunarak Cumhuriyet Gazetesi’nde yazmaya başlamıştır. 1989’lardan itibaren Alevilikle ilgili örgütlenme çalışmalarına aktif olarak katılan İlknur, Karacaahmet Sultan Dergahı’nda dört dönem yöneticilik yapmış ve Danışma Kurulu Üyeliği ile Şahkulu Sultan Dergahı’nda Mütevelli Heyeti Üyeliği görevlerini sürdürmektedir.

2006 yılında 13. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü’ne layık görülen Miyase İlknur, 2008 yılında Cumhuriyet Ek Yayınlar Yazı-İşleri müdürü olmuştur. Alevilik konusunda birçok panele, sempozyuma ve televizyon programına katılan İlknur, bu alanda önemli katkılarda bulunmaya devam etmektedir. Twitter hesabından da paylaşımlarda bulunan Miyase İlknur hakkında merak edilen aslen nereli, annesi babası kardeşleri gibi soruların yanıtlarını en kısa sürede sizlerle paylaşacağız.

kaynakça:

  • tr.wikipedia.org, Miyase İlknur, erişim tarihi: 16 Kasım 2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.