Cuma Gününün Fazileti

Cuma günü dünya üzerindeki çoğu insan için mutlu bir gündür. Önceki ‘Haftanın En Güzel Günü: Cuma’ yazısında da bahsettiğimiz gibi bazı insanlar haftanın son günü olduğu için bazıları ise İslam dini için önemli bir gün sayıldığı için Cuma gününü severler. Peki o zaman dini açıdan Cuma gününün önemi yani fazileti nedir? Gelin beraber bakalım.

Allahü teala İslamiyet’i Cuma ile süsledi ve bu günü yalnızca Müslümanlara ihsan buyurdu.

İlginizi Çekebilir:  Tenzilat Ne Demek?

Melekler Cuma gününe ‘’Ziyade günü’’ dediler.  Ayetde Cuma günü ezan okununca, alış verişi terk edip, namaza gitme emri verilmiş, Cuma’ya gitmeye mani olan her şey haram kılınmıştır.

H.Ş: ‘’Cebrail (a.s) elinde beyaz ayna ile geldi ( Sana ve senden sonra ümmetine bayram olarak Rabbin Cuma’yı ihsan buyurdu) dedi. Faydasını sordum. (Bu günde hayırlı olan bir saat var. Kim o saate rastlar da, hayırlı bir şey dilerse, o şey taksimatta var ise Allahü Teala verir. Yok ise kıyamette ondan daha hayırlısını ihsan eder. O saatde bir miktar belanın kaldırılması için dua edenin, duası kabul olunur ve daha büyüğü üzerinden kaldırılır.)’’ Hadis-i şerifin devamında, ‘’Cenab-ı Hak Cuma günü ahirette ehli cennete cemal-i ilahisini göstermekle ikram ve inayet buyurduğu beyan edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Zekat ve Sadakalar

Büyükler: Allahü teala mekanlar içinde, Mekke-i mükerreme’yi, Aylar içinde Ramazan ayını, günler içinde  Cuma’yı, geceler içinde Kadir Gecesi’ni diğerlerinden şerefli ve üstün kılmıştır.’’ Dediler.

Cuma günü, güzel koku sürünmek sünnettir. İmam-ı Şafi Hz. ‘’Elbisesi temiz olanın mihneti azalır, güzel koku sürenin de, aklı çoğalır. ‘’ buyurmuşlar.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi