Motor Yağına Su Karışması Belirtileri Nelerdir?

Motor Yağı veya araç için kullanılan belirli başlı yağlar aracın daha uzun bir kullanım sağlayabilmesi için tasarlanmıştır. Sürücülerde belirli nedenler ve bu nedenden dolayı araçlarında sürekli olarak Yağlar kullanır. İçten yanmalı olarak tasarlanmış motorlarda daha fazla kullanılan bu yağlar aslında motoru daha verimli kullanmaya yönelik hamlelerden bir tanesidir.

Motor Yağına Su Karışması genellikle yeni tasarlanan ve ortaya çıkan motorlarda meydana gelmektedir. Bu soruna sebebiyet veren iki neden bulunmaktadır. Bunlar; Motor Yağ Soğutucu Arızası ve Silindir Kapak Contası Arızasıdır.

Motor Yağ Soğutucu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Aracınızda Motor Yağına Su Karışması belirtileri arıyorsanız ilk önce tereddüt edebileceğiniz nokta Motor Yağ Soğutucusunun Arızalanama ihtimalidir. Bu arızayı yaşayıp yaşamadığınızı anlamanız için aşağıda yer alan sebepleri inceleyebilirsiniz;

  • Araçta ani hararet artışı yaşanması.
  • Motor Yağının hızlı eksilmesi ve radyatörde su seviyesinin artması.

Bu Soğutucu, Motor Yağının olası sıcaklığında kalmasını sağlamaya çalışır. Bozulduğu taktir de ise yağ karışması ihtimali oldukça yüksektir.

Silindir Kapak Contası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Silindir Kapak Contası genellikle araca dışarıdan gelen bir maddeyi engellemek için kullanılır. Kapak zaman geçtikçe veya aldığı darbelerle aşınırsa, yıpranırsa yağ sızdırabilir. Bütün bunlarla birlikte aşağıda yer alan maddelerden birisi de Motor Yağına Su Karışmasının belirtileri olabilir.

  • Kapak Contasının yanması.
  • Araçta hiç beklenmedik anda titreme ve tekleme meydana gelmesi.
  • Rölanti de dalgalanmalar meydana gelmesi.
  • Aracın hararetinin yükselmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.