Teknoloji

Youtube ile Kazanmak

Günümüz yaşamında internet kullanımı oldukça yaygın. Bununla beraber internet kullanıcıların en çok ziyaret ettiği siteler içinde Google ve Youtube başı çekmektedir. Bu siteler insanların sadece girip ziyaret ettiği sıradan siteler olmaktan çıkmış aynı zamanda gelir de elde ettiği sitelere dönüşmüştür. İnsanlar evrenin yaratılışından bu yana her şeyin kolayını yapma daha kısa yoldan yapmanın yollarını aramıştır buna para kazanmak da dahil. Şimdi konumuza geri dönersek son zamanlarda Google üzerinden daha doğrusu Youtube üzerinden gelir elde edenleri duymuşsunuzdur. Özellikle de “Youtuber” kelimesini duymayanımız yoktur herhalde. İlk başta anlamsız gelse de sonradan anlam kazanmaya başladı birçoğumuz için.

Youtuber ne demek?

Youtuber demek Youtube da bir hesabı daha doğrusu kanalı olan kişiye denir. Bu kişiler çoğunlukla kendi çektikleri videoları kanallarında paylaşan ve bundan gelir elde eden kişilerdir.

Youtube’dan nasıl gelir elde ederim?

Öncelikle bu sandığımız kadar kolay değildir diyerek bir uyarıyla başlamak isterim. Youtube yüklediğiniz videonun izlenme sayısı ve süresine bakarak sizin bakiyenize tahmini olarak bir miktar yatırır. Hesabınız dediğim banka hesabı değil elbette Youtube’un içinde sizin için açtığı hayali bir hesap. Hesabınıza yatırılan miktar ödeme eşiğini geçtiğinde paranız banka hesabınıza yatırılır. Bu miktarla ilgili çok fazla parametre olmasına karşın bir genelleme yaparsak yaklaşık olarak 1000 izlenme=1 dolar dersek yanılmış olmayız ama bu demek olmuyor ki 100.000 izlenen bir video 100 dolar kazandırıyor. Kazandığınız miktar izlenme sayısına bağlı olarak artıyor ama oran-orantı olarak artmıyor geliriniz. Tam olarak bu sistematiği çözemesem de böyle bir sonuca ulaştım en azından. Kazandığınız miktar yüklediğiniz videonun uzunluğuna, videoyu kendi imkanlarınızla çekmiş olmanıza ve birçok etkene bağlı. Neden videonuzu kendinizin çekmesi önemli diyorum çünkü video başka sitelerden veya başka Youtube kanallarında da paylaşıldıysa bu videonuzun özgün olmadığı anlamına gelir Youtube ise bu durumdan pek hoşlanmaz. Bunun dışında bir de reklam gelirleriniz var tabi. Hepimiz bir video izlemek istediğimizde öncesinde açılan süresi 30 saniye ile 60 saniye arasında değişen reklam penceresiyle karşılaşıyoruz veya videoyu izlediğimiz sırada ekranın sağında solunda küçük pencere şeklinde çıkan reklamlar. İşte bahsettiğim reklam gelirleri tamda bu reklamlardan elde ediliyor. Youtube sizin de izninizle videonun başına veya ortasına bu tarz reklamlar koyarak sizin bu reklamlardan gelir elde etmenizi sağlıyor.

Gördüğümüz gibi Youtube’dan gelir etmeniz için CV doldurup, kimlik fotokopisi çektirip, kaymakamlıktan adli sicil kaydı çıkarıp iş başvurusu yapmanız gerekmiyor. Yapmanız gereken tek şey sadece evinizde veya ofisinizde bilgisayarınızın başında çektiğiniz videoları paylaşarak videoların izlenmesini beklemek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi